-A A +A

Komentarz do doniesień medialnych

 

KOMENTARZ DO DONIESIEŃ MEDIALNYCH

  1. Konsylia WZT
    Zgodnie z założeniami odwzorowanymi w zapisach Rozporządzenia Ministra Zdrowia Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest zobowiązane do przeprowadzania konsyliów WZT dla wszystkich pacjentów onkologicznych diagnozowanych w Szpitalu w Czerwonej Górze. Należy pamiętać, iż optymalny plan leczenia pacjenta onkologicznego to nie tylko właściwa ocena stanu zaawansowania, ale przede wszystkim ustalenie najlepszej dla danego przypadku ścieżki terapii przeciwnowotworowej, na którą składają się leczenie zabiegowe, teleradioterapia i  leczenie chemioterapeutyczne. To właśnie optymalny plan leczenia, opracowany przez specjalistów trzech specjalności zajmujących się leczeniem przeciwnowotworowym (onkolog / radioterapeuta / chirurg) daje gwarancję poprawy wskaźników leczenia nowotworów w Polsce.
    Sytuacja wykonywania konsyliów przez ŚCO na potrzeby działalności Szpitala w Czerwonej Górze nie jest nowa, gdyż zgodnie z porozumieniem o współpracy w ramach pakietu onkologicznego, w okresie od 25 stycznia 2015 roku do 30 listopada 2018 r., Świętokrzyskie Centrum Onkologii wykonało na zlecenie Szpitala w Czerwonej Górze blisko 1500 konsyliów WZT. Należy podkreślić, iż praktycznie we wszystkich konsyliach uczestniczył specjalista torakochirurgii ze Szpitala w Czerwonej Górze. Zatem współpraca pomiędzy placówkami przebiega sprawnie od wielu lat i winna tak przebiegać nadal. Wprowadzenie pilotażu sieci onkologicznej, wprowadzi tylko dodatkowe elementy związane z oceną jakości konsyliów czy zrealizowanego planu terapii.
     
  2. Miejsce leczenia pacjenta
    Zapisy Rozporządzenia MZ odbiegają od pierwotnej treści projektu w tym zakresie i stanowią że plan leczenia onkologicznego, nakreślony dla danego pacjenta będzie realizowany w miejscu uzgodnionym z samym pacjentem. To jego wybór i świadoma decyzja zawsze była i nadal będzie kluczowa w odniesieniu do placówki, w której chce mieć realizowane poszczególne etapy leczenia onkologicznego. Dodatkowo, biorąc pod uwagę ograniczone zasoby ŚCO, nie ma zagrożenia „przejmowania” pacjentów z innych szpitali do leczenia zabiegowego w ŚCO.
     
  3. Rzekomy brak doświadczenia ŚCO w zakresie torakochirurgii
    Rocznie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonywanych jest około 160 radykalnych zabiegów w zakresie płuc, z tym, że większość to zabiegi z powodu wtórnych nowotworów płuc. Informacja o wykonywaniu przez ŚCO zaledwie 37 zabiegów rocznie jest o tyle prawdziwa, że dotyczy tylko liczby zabiegów wykonanych z powodu pierwotnego raka płuca. Powyższe wynika z faktu, iż pacjenci z problemami układu oddechowego trafiają najczęściej do diagnostyki do Szpitala w Czerwonej Górze, a do leczenia w ŚCO trafiają chorzy w zaawansowanych stanach choroby nowotworowej, w których jednym z elementów mogą być zabiegi resekcyjne zmian przerzutowych lub wznowy miejscowej.
     
  4. Rzekoma degradacja Szpitala w Czerwonej Górze
    Biorąc pod uwagę faktyczny zakres leczenia przeciwnowotworowego Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze został w Rozporządzaniu wskazany przez Ministra Zdrowia jako Ośrodek Współpracujący I poziomu. Powyższe wynika z definicji przyjętej przez MZ oraz faktu, że Szpital realizuje wyłącznie onkologiczne leczenie zabiegowe, a nie realizuje świadczeń w zakresach chemioterapia czy radioterapii onkologicznej (na co w toku konsultacji społecznych projektu rozporządzenia MZ zwróciłem uwagę – pismo z 31.10.2018 r.). Jednakże biorąc pod uwagę liczbę wykonywanych zabiegów operacyjnych nowotworów płuc Szpital w Czerwonej Górze wydaje się być idealnym kandydatem na tzw. Centrum Doskonałości, których utworzenie planowane jest w dalszym etapie prac nad koncepcją sieci onkologicznej w Polsce. Nadanie placówce tytułu Centrum Doskonałości nie koliduje z faktem zakwalifikowania placówki do sieci onkologicznej, jako ośrodek współpracujący.
     
  5. O co chodzi w sieci onkologicznej
    W pilotażu sieci onkologicznej nie chodzi o to, który szpital jest ważniejszy, czy którzy lekarze mądrzejsi. Nadrzędnym celem sieci onkologicznej jest poprawa jakości opieki nad pacjentem onkologicznym oraz usprawnienie przepływu informacji między szpitalami na temat leczonych w nich pacjentów, aby chorzy ci nie ginęli w systemie i nie pojawiali się w szpitalu onkologicznym dopiero w momencie rozsianego i zaawansowanego procesu nowotworowego. Zadaniem sieci jest również zmobilizowanie placówek medycznych do raportowania wykonanych procedur u pacjentów (w tym wypadku z rakiem płuc), aby ośrodki onkologiczne mogły na bieżąco monitorować sytuację i stan tych chorych. Raportowanie do NFZ i prowadzenie sprawozdawczości ze świadczeń udzielonych pacjentom obowiązuje zarówno Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jak i pozostałe placówki ochrony zdrowia wchodzące w skład sieci. Podstawą funkcjonowania sieci jest otwartość, współpraca i partnerstwo wchodzących w jej skład podmiotów.

Prof. dr hab. Stanisław Góźdź
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

 

Współpraca ŚCO w Kielcach i Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze w ramach pilotażu sieci onkologicznej (plik PDF w załączniku pod artykułem).

Aktualności
Udostępnij