-A A +A

Komentarz do doniesień medialnych

W sprawie kolejki do leczenia cytostatycznego w Świętokrzyskim  Centrum Onkologii  w Kielcach

 

Kogo dotyczy kolejka

1) Zgodnie z zasadami określonymi przez NFZ kolejka do poradni / oddziału chemioterapii, wykazywana do NFZ dotyczy wyłącznie pacjentów pierwszorazowych, w stanie stabilnym, którzy nigdy wcześniej nie byli leczeni w danej poradni/oddziale, zostali skierowani „z zewnątrz” na podstawie zwykłego skierowania do diagnostyki i leczenia z całym szeregiem rozpoznań, nie tylko onkologicznych, oraz tych, którzy zgłosili się sami do onkologa (bez skierowania). Nie są to pacjenci kwalifikujący się jako pilni. Natomiast czas oczekiwania tych pacjentów do gabinetu pierwszorazowego w Poradni Onkologicznej ŚCO (będącej odrębną komórką organizacyjną) wynosi 0 dni.

 

Kogo kolejka nie dotyczy

2) Informację o terminie oczekiwania ŚCO sporządza osobno:

  • dla pacjentów pilnych (oczekiwanie 0 dni),
  • dla pacjentów stabilnych (oczekują około 3-4 tygodnie na pierwszą wizytę w poradni).

Zatem zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami prawa, kolejka raportowana do NFZ nie dotyczy:

a. pacjentów z kartą DiLO, którzy mają ustalony plan leczenia,
b. pacjentów z rozpoznaniem nowotworu złośliwego,
c. pacjentów którzy wymagają okresowo, w ściśle ustalonych terminach, podawania kolejnych etapów chemioterapii.

 

Pacjent onkologiczny nie czeka na leczenie

3) Pacjent onkologiczny nie czeka na leczenie w ŚCO – otrzymuje świadczenia zgodnie z terminami zapisanymi dla karty DiLO (pierwsza wizyta w poradni w dniu zgłoszenia pacjenta do ŚCO, a konsylium i pierwsza terapia opisana w planie leczenia - w terminie nie dłuższym niż 14 dni) lub zgodnie z planem leczenia (leczenie w terminach określonych przez konsylium). Pacjent ma w ŚCO zapewniony bezlimitowy dostęp do najnowszych terapii w programach lekowych, w tym ukierunkowanych molekularnie, np. w raku płuca (czas oczekiwania na to leczenie - 0 dni). ŚCO nie limituje dostępu do terapii lekami z uwagi na wartość kontraktu z NFZ, która jest w pełni wykorzystywana i adekwatna do potrzeb pacjentów z całego województwa.

 

Terminowość leczenia zgodnie z ustaleniami konsylium

4) Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzeń Ministra Zdrowia, w sprawie realizacji pakietu onkologicznego za terminowość leczenia określonego przez konsylium, odpowiada szpital, który organizuje wielospecjalistyczny zespół terapeutyczny (konsylium WZT). Ma on obowiązek zapewnienia koordynatora oraz ustalenia miejsca i terminu pierwszej terapii opisanej w planie leczenia. Dlatego też pacjent leczony w innym szpitalu zgłasza się do ŚCO w terminie wynikającym z ustalonego planu leczenia (tj. poza kolejką oczekujących), ustalonym przez koordynatora.

5) Biorąc pod uwagę powyższe nie widzę potrzeby uruchamiania dodatkowego ośrodka chemioterapii, ponieważ na chwilę obecną pacjenci z województwa świętokrzyskiego są w pełni zabezpieczeni w dostęp do tych świadczeń.

 

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Aktualności
Udostępnij