-A A +A

Krasocin po raz szósty udowodnił, że warto się badać

W Krasocinie podsumowaliśmy 4 listopada VI edycję akcji „Warto się badać”. Takiej frekwencji w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dawno nie było. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych skorzystało ponad 170 pań. Jedna z nich wylosowała główną nagrodę – skuter.

Już po raz szósty samorząd gminy Krasocin wraz ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizował akcję „Warto się badać”, podczas której zachęcano uprawnione panie do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych. Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii stacjonował przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Krasocinie przez 4 dni (7-10 września). Tegoroczna edycja akcji cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że dodatkowo na życzenie mieszkanek gminy w Krasocinie dyżurował także cytobus – mobilny gabinet położnej ŚCO. Łącznie wykonano 183 badania (95 cytologii i 88 mammografii), diagnostyce profilaktycznej poddały się 172 panie. To najlepsza frekwencja w historii wspólnych akcji ŚCO i samorządu Krasocina.

„Warto się badać” ratuje życie mieszkankom Krasocina

Jak zauważył dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, współpraca ośrodka onkologicznego z lokalnym samorządem, z osobą bardzo zaangażowaną, jaką jest wójt gminy Krasocin, powoduje, że zgłaszalność na badania profilaktyczne w tej gminie znacznie i korzystnie odbiega od średniej zgłaszalności w województwie. – Mamy 183 wyniki, które potwierdzają, że pacjentki, które wykonały te badania, są zdrowe. Badania profilaktyczne służą temu, żeby wcześnie wykryć nowotwór, ale my zawsze namawiamy, żeby wykonywać je, aby potwierdzić, że jest się zdrowym – powiedział dr Leszek Smorąg. Podkreślił, że dzięki tym akcjom udało się już uratować życie mieszkankom gminy Krasocin. – Mamy takie pacjentki, u których podczas poprzednich edycji „Warto się badać” została wykryta choroba nowotworowa i te pacjentki są albo już po zakończeniu, albo w trakcie leczenia. Na pewno możemy powiedzieć, że to, iż wzięły udział w tej akcji profilaktycznej, uratowało im życie.

Skuter za cytologię

Tradycyjnie władze gminy Krasocin z pomocą lokalnych przedsiębiorców przygotowały dla badających się pań atrakcyjne upominki. W poprzednich edycjach akcji nagrodami były elektryczne maszynki do mięsa, żelazka, telewizor, wspaniale wyposażone rowery. W tym roku ufundowane zostało 20 mikserów elektrycznych i skuter.

4 listopada w Bibliotece Gminnej w Krasocinie Ireneusz Gliściński – wójt Krasocina oraz przedstawiciele  Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: Agnieszka Syska – zastępca dyrektora ŚCO do spraw finansowych i dr Leszek Smorąg – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, a także sponsor nagród uroczyście wręczyli nagrody paniom, które wykonały badania profilaktyczne podczas VI edycji „Warto się badać”.

- W życiu nie wygrałam w żadnym konkursie, ale wnuczka mi przepowiedziała, że tu wygram. I teraz muszę się nauczyć jeździć na skuterze – cieszyła się Barbara Chruściel, która wykonała profilaktyczną cytologię i została właścicielką skutera. – Będę zachęcać wszystkie kobiety, żeby się badały. Warto się badać i nie bać się, ponieważ chodzi o poważne sprawy, o zdrowie i życie, a to podstawa - powiedziała.

Wystarczy chcieć

Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina i pomysłodawca akcji „Warto się badać” powiedział, że łączenie profilaktyki z zabawą przynosi bardzo dobre efekty. – Być może koszt tych wszystkich nagród to koszt podania jednej chemioterapii. Wartość tych nagród jest niewspółmierna do uratowania komuś zdrowia,  a może nawet życia. Warto robić takie akcje i zachęcać panie do badań – dodał i zaapelował do innych samorządów o czynne włączenie się w promowanie profilaktyki onkologicznej. Gmina Krasocin bardzo aktywnie angażuje się w prewencję nowotworów złośliwych. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krasocinie jest partnerem ŚCO w projektach dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy i profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

Badania w Krasocinie były wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi - subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0003/20; Profilaktyka raka szyjki macicy - subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0004/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).

Aktualności
Udostępnij