-A A +A

Mieszkanki Krasocina badają się najchętniej

20 listopada w Krasocinie podsumowano ósmą edycję akcji „Warto się badać”, zachęcającej kobiety do wykonywania profilaktycznej mammografii i cytologii. W tegorocznej akcji badanie w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonało 158 mieszkanek gminy Krasocin. Nagrodą główną był rower.

„Warto się badać” to wspólna inicjatywa władz samorządowych Krasocina i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, służąca poprawie zgłaszalności na badania w Programie profilaktyki raka piersi i w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. Co roku władze Krasocina z pomocą fundatorów spośród lokalnych przedsiębiorców przygotowują prezenty dla wszystkich pań, które skorzystają z bezpłatnej profilaktyki onkologicznej i wykonają profilaktyczną mammografię lub cytologię w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, stacjonującym w tej miejscowości. Ponadto wśród zbadanych pań losowanych jest 20 nagród o wartości 200 zł (sprzęt AGD) oraz nagroda główna.

20 listopada w Krasocinie podsumowano tegoroczną edycję „Warto się badać” i wręczono nagrody paniom, wyłonionym drogą losowania spośród wszystkich, które skorzystały z profilaktycznej mammografii i cytologii. Tym razem 20 pań zostało obdarowanych patelniami w dwóch rozmiarach, a nagrodą główną był rower.

Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina, który zainicjował tę akcję 8 lat temu powiedział, że cieszy go rosnąca z każdym rokiem liczba badających się profilaktycznie kobiet. – Tego uratowanego zdrowia i życia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Dlatego warto zachęcać panie do wykonywania badań profilaktycznych – dodał.

Dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dziękując wójtowi Krasocina za promowanie profilaktyki onkologicznej, zauważył, że dzięki takim działaniom, Krasocin jest jedną z najlepiej przebadanych gmin. – Mam nadzieję, że przełoży się to na stan zdrowia mieszkanek tej gminy i wszystkie wyniki badań będą bardzo dobre – powiedział.

Renata Stępień, bibliotekarka z Krasocina, która wygrała nagrodę główną, powiedziała, że regularnie korzysta z badań profilaktycznych. –Trudno nie skorzystać, skoro cytomammobus przyjeżdża do naszej miejscowości. Wystarczy się zmobilizować i przyjść na badanie. Nie ma się czego bać – dodała.

W tym roku w Cyto Mańku, czyli cytomammobusie ŚCO, który stacjonował w Krasocinie przez pięć dni w październiku, wykonano blisko 200 badań, z których skorzystało 158 kobiet.

Aktualności
Udostępnij