-A A +A

Ponad 150 badań i konsultacji na IV Pikniku Zdrowia

Ponad 150 badań i konsultacji udzielono podczas IV Pikniku Zdrowia w Kielcach i Tokarni (29 i 30 czerwca). Organizatorami wydarzenia była Fundacja Pokonaj Raka i Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Podczas dwudniowej imprezy można  było skorzystać bezpłatnie z mammografii, cytologii, badania znamion na skórze, pomiaru ciśnienia tętniczego, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, analizy składu ciała wraz z określeniem BMI, edukacji w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, nauki samobadania piersi, którą prowadziły przedstawicielki Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki”. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji  w Kielcach podpowiadali, jak bezpiecznie spędzić wakacje, przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęcali honorowego oddawania krwi, szczególnie potrzebnej w czasie wakacji. Dzieci i dorośli mogli skontrolować stan swojego uzębienia w dentobusach.

Jak zauważyła Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji Pokonaj Raka, to profilaktyczne wydarzenie wpisało się już w stały kalendarz imprez letnich w Kielcach i regionie świętokrzyskim – Wracam po raz czwarty w rejony województwa świętokrzyskiego, żeby mówić, jak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym można wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości – powiedziała.

Do wykonywania badań profilaktycznych zachęcał Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podkreślając, że dzięki programom badań przesiewowych takich jak mammografia i cytologia oraz badaniu znamion na skórze można wykryć chorobę nowotworową na wczesnym etapie. – Jeśli już dojdzie do stwierdzenia choroby nowotworowej, to wczesne stadium jest możliwe do stuprocentowego wyleczenia i przejścia przez ten czas w otoczeniu specjalistów, którzy pomogą nam w tym trudnym okresie. Badajmy się, bo to znacząco wpłynie na życie nas samych, naszych dzieci i naszych wnuków – apelował.

Agata Wojda, prezydentka miasta Kielce podkreślała, że profilaktyka, która jest najtańszą formą leczenia, powinna na stałe zakorzenić się w naszym życiu. – Badania mogą nas utwierdzić w przekonaniu, że jesteśmy w dobrym zdrowiu lub wykryć chorobę we wczesnym stadium i szybko rozpocząć leczenie – powiedziała dodając, że mieszkańcy regionu mają do dyspozycji świetną placówkę, jaką jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, gdzie znajdą fachową pomoc.

Kielczanie chętnie korzystali z dostępnej profilaktyki. Największą popularnością cieszyły się badania znamion. Dr n. med. Małgorzata Słowik-Rylska, specjalista dermatologii i wenerologii, prezes Stowarzyszenia Dermatologów Świętokrzyskich oraz towarzyszące jej specjalistki z Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przebadały blisko 50 osób. – Świadomość mieszkańców naszego regionu jest dość duża, bo zgłaszają się, badają znamiona, ale mamy jeszcze dużo do zrobienia w profilaktyce, ponieważ ilość raków skóry jest coraz większa. Dlatego należy działać, edukować – powiedziała.

Około 50 dorosłych i małych pacjentów zgłosiło się na profilaktyczny przegląd stanu uzębienia w mobilnych gabinetach stomatologicznych. Jak zauważyła Hanna Staśkiewicz, menedżer ds. marketingu w Corten Dental, zdrowie jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu, ponieważ wiele schorzeń ogólnych bierze swój początek od złego stanu uzębienia. Dlatego warto regularnie odwiedzać stomatologa.

Z bezpłatnej mammografii i cytologii w klimatyzowanym cytomammobusie ŚCO, do którego zapraszał dr n.med. Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO skorzystało łącznie ponad 30 pań.

Ponad 50 porad i konsultacji udzielili specjaliści ds. profilaktyki i promocji zdrowia z NFZ oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom wydarzenia: Świętokrzyskiemu Oddziałowi Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych – oddział w Kielcach, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Corten Medic, Corten Dental, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Świętokrzyskiemu Klubowi „Amazonki” oraz specjalistkom dermatologii: dr n. med. Małgorzacie Słowik-Rylskiej, dr Monice Kucharczyk, dr Ewie Papros i rezydentkom z Kliniki Dermatologii WSzZ w Kielcach – Joannie Cudzik-Dziurzyńskiej i Aleksandrze Winiarz.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce.

 

Aktualności
Udostępnij