-A A +A

Namawialiśmy do porzucenia palenia

Ponad 100 osób skorzystało z bezpłatnych badań i porad podczas akcji profilaktycznej „Koniec z dymkiem”, która odbyła się 15 listopada w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Podczas akcji edukacyjno – profilaktycznej w holu ŚCO można było skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi. Osoby czynnie i biernie palące papierosy mogły zmierzyć sobie zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz skorzystać z poradnictwa antynikotynowego. Uczestnicy akcji otrzymywali również materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki nowotworów tytoniozależnych.

– Właściwie nie ma narządu, który nie ucierpiałby z powodu palenia tytoniu. Toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym mogą być przyczyną zachorowania na nowotwory płuc, krtani i całego rejonu głowy i szyi, pęcherza moczowego, nerek, trzustki, piersi i szyjki macicy. Szkodliwe dla naszego zdrowia są również papierosy elektroniczne – tłumaczyła Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rocznie z powodu chorób odtytoniowych (nowotworów, chorób układu krążenia, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) umiera w Polsce ponad 60 tys. osób.

Partnerami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w akcji był Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach oraz Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień.

Aktualności
Udostępnij