-A A +A

Onko Twardziele i przyjaciele „wykręcili” profilaktyczny rekord

I znowu uczestnicy Onko Tour – rowerowego rajdu ludzi, którzy wygrali walkę z rakiem oraz partnerzy akcji, pomogli nam pobić profilaktyczny rekord. W Miasteczku Zdrowia, które (6-7 sierpnia) stanęło na kieleckim Rynku i przy Buskim Centrum Kultury, udzielono łącznie  udzielono prawie 400 konsultacji, porad i badań.

Nasz zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO dwoił się i troił, żeby zbadać wszystkich, którzy chcieli poznać swoje ciśnienie tętnicze krwi i skorzystać z porad dietetyka. W Cyto Mańku wykonano w ciągu tych dwóch dni 60 badań (po 30 mammografii i cytologii/diagnostyki HPV-DNA).

Mnóstwo chętnych do bezpłatnych badań i konsultacji dietetycznych było również na stoisku świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Doktor Sylwia Wójcicka z Klinik Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach badała przy pomocy dermatoskopu znamiona barwnikowe i przypominała o niezbędnej profilaktyce czerniaka i innych nowotworów skóry oraz o obowiązkowej wizycie u dermatologa jesienią, żeby sprawdzić, czy po słonecznych wakacjach nie pojawiły się na niej niepokojące zmiany. Dr n. med. Agnieszka Radowicz –Chil, specjalista patomorfologii, koordynator Colorectal Cancer Unit w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyjaśniała, czym jest nowotwór, co decyduje o tym, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa i co możemy zrobić sami, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Iga Rawicka – prezes Fundacji EuropaColon Polska przekonywała do tego, żeby nie bać się kolonoskopii, badania, które może uratować nam życie. A jak groźne, choć nie dające żadnych objawów, mogą być polipy rosnące w jelicie grubym, można było się przekonać wchodząc do wielkiego modelu jelita. Po treningu z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking nikt nie miał wątpliwości, że spacer z kijkami to zdrowie.

Bohaterami weekendu byli Onko Twardziele – uczestnicy rajdu rowerowego Onko Tour, w którym jadą ozdrowieńcy, ich rodziny, przedstawiciele biura Rzecznika Praw Pacjenta i wszyscy, którym leży na sercu profilaktyka. Tegoroczna 500 – kilometrowa trasa wiedzie z Kielc przez Busko –Zdrój, Kraków, Katowice, Gliwice, Opole i Brzeg do Wrocławia. – Jedziemy po to, żeby pokazać, że rak to diagnoza, nie wyrok, i że z tą chorobą można wygrać, jeśli podejdzie się do niej zadaniowo. Nasi podopieczni swoim przykładem pokazują, że badania profilaktyczne mają sens i jeśli się je w porę wykona, mogą uratować życie – mówiła Katarzyna Gulczyńska – prezes Fundacji Pokonaj Raka.

Za ten profilaktyczny weekend dziękujemy serdecznie organizatorom: Fundacji Pokonaj Raka i Rzecznikowi Praw Pacjenta; partnerom: Fundacji EuropaColon Polska, świętokrzyskiemu NFZ, Polskiemu Stowarzyszeniu Nordic Walking, pani doktor Sylwii Wójcickiej z Kliniki Dermatologii WSzZ w Kielcach i wszystkim, którzy wzięli udział i pracowali przy tym wydarzeniu.

Aktualności
Udostępnij