Doktor nauk medycznych Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz doktor nauk medycznych Kamil Michta zostali laureatami Nagrody Miasta Kielc. Doceniono ich zaangażowanie we wdrożenie wysokospecjalistycznych zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej, ratujących życie chorym z zaawansowanymi nowotworami głowy i szyi.
Dzięki wykonywanym od 2022 roku w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO rekonstrukcjom z wykorzystaniem odległych przeszczepów tkankowych (skórno-mięśniowych i kostnych ) oraz mikrozespoleń naczyniowych chorzy z zaawansowanymi nowotworami jamy ustnej i gardła, wymagający rozległych amputacji, otrzymują w ŚCO kompleksowe leczenie chirurgiczne i uzupełniające oraz rehabilitację. Ośrodków oferujących tak wszechstronne możliwości leczenia jest zaledwie kilka w Polsce.
Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jako pierwsza w Polsce rozpoczęła w 2001 r. jednoczasowe implantowanie protez głosowych u pacjentów po radykalnej laryngektomii i jest liderem na rynku polskim i europejskim pod względem chirurgicznej rehabilitacji głosu i mowy u chorych po całkowitym usunięciu krtani oraz szkoli w tym zakresie specjalistów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jako jedyny ośrodek w Polsce, standardowo u wszystkich chorych wymagających radykalnej laryngektomii, implantuje protezy głosowe jednoczasowo z operacją. Pacjenci rozpoczynają naukę mówienia w 12 dobie po operacji i wychodzą ze szpitala mówiąc swoim głosem po 2-3 dniach nauki, co pozwala im na powrót do normalnej aktywności życiowej. W lutym 2022 r., dzięki zaangażowaniu dr Sławomira Okły i dr Kamila Michty, w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO wdrożono wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej z wykorzystaniem przeszczepów tkankowych (skórno-mięśniowych i kostnych) pobranych wraz z szypułą naczyniową z odległych miejsc ciała i implantowanych z pomocą mikrozespoleń naczyń krwionośnych, u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami głowy i szyi. Od 2022 r. w otolaryngolodzy z ŚCO wykonali już ponad 60 takich zabiegów.
Doktor n. med. Sławomir Okła jest kielczaninem, absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, specjalistą II stopnia otorynolaryngologii, od początku swojej drogi zawodowej jest związany ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, od 2010 r. kieruje Kliniką Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO. Jego rozprawa doktorska, dotycząca chirurgicznej rehabilitacji głosu u pacjentów po całkowitej laryngektomii, opracowana w formie książkowej "Chirurgiczna rehabilitacja głosu po całkowitej laryngektomii" jest pierwszą w Polsce retrospektywną, wieloaspektową oceną chirurgicznej metody rehabilitacji głosu i mowy z zastosowaniem wszczepialnych protez głosowych. Wznawiana regularnie książka, adresowana do laryngologów, foniatrów i logopedów, lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej oraz lekarzy innych specjalności mających kontakt z chorymi po całkowitej laryngektomii, jest również bardzo pomocna chorym na raka krtani i gardła dolnego oraz ich rodzinom. Dr Okła jest członkiem Zarządu Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi oraz Świętokrzyskiego Oddziału PTORL-ChGiSz. Od początku, jako regionalny koordynator, jest bardzo aktywnie zaangażowany w Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w którym w latach 2017-2022 przebadano ponad 12,5 tys. osób pod kątem wczesnego wykrycia nowotworów głowy i szyi. W 2023 r. Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi powołało doktora Sławomira Okłę do grona osób zasłużonych dla PTNGiS, przyznając mu honorowe członkostwo tej interdyscyplinarnej organizacji naukowej wśród tak wybitnych specjalistów w dziedzinie otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, jak: prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie otolaryngologii, prof. Rene Leemans z Kliniki Otolaryngologii z Amsterdamu, prof. Giovanni Succo z Kliniki Otolaryngologii w Turynie.
Dr n.med. Kamil Michta – kielczanin, absolwent Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2009 r.), swoją drogę zawodową rozpoczął w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w oddziale kardiochirurgii, z którym jest związany do dziś. Pracę doktorską, dotyczącą pooperacyjnego migotania przedsionków u pacjentów po izolowanym pomostowaniu aortalno – wieńcowym, obronił w 2014 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Od 2016 r. pracuje również w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, jest w trakcie specjalizacji z otorynolaryngologii. Jego pasją jest kardiochirurgia, chirurgia małych naczyń i chirurgia rekonstrukcyjna w otolaryngologii, choć, jak podkreśla, wszystkie zabiegi w otolaryngologii są bardzo ciekawe. Jest w zespole operacyjnym, który wdrożył w 2022 r. nowe zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej z wykorzystaniem odległych przeszczepów tkankowych (zarówno skórno- mięśniowych, jak i kostnych) z zespoleniami mikronaczyniowymi. Doświadczenie w tym zakresie zdobywał pod kierunkiem prof. Piotra Trojanowskiego i dr Adriana Andrzejczaka w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Serdecznie gratulujemy naszym lekarzom i wszystkim laureatom tegorocznej edycji Nagród Miasta Kielce!
Na zdjęciu od lewej: dr n.med. Sławomir Okła, prof. Piotr Trojanowski, dr n.med. Kamil Michta.