Profesor Artur Kowalik, kierujący Zakładem Diagnostyki Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii został uhonorowany nagrodą Wizjoner Zdrowia „Wprost” w kategorii Wizjonerskie Rozwiązania w Medycynie.
„Wizjonerzy Zdrowia” to nagrody dla osób, które mają odwagę patrzeć w przyszłość, planować i wprowadzać zmiany w medycynie i systemie ochrony zdrowia. Redakcja „Wprost” oraz kapituła nagrody honoruje w ten sposób wybitne osobowości świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia, które zmieniają polską medycynę i opiekę nad pacjentami. Uroczyste wręczenie nagrody panu profesorowi Arturowi Kowalikowi odbyło się 25 marca w Warszawie podczas konferencji „Wizjonerzy Zdrowia Wprost. Reformatorzy 2024”.
Dr hab. n. med. Artur Kowalik, prof. UJK jest specjalistą laboratoryjnej genetyki medycznej, kierownikiem Zakładu Diagnostyki Molekularnej i Zakładu Inżynierii Genetycznej, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, profesorem Zakładu Biologii Medycznej, Instytutu Biologii, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkiem krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Od początku swojej drogi zawodowej jest związany ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w którym tworzył i rozwija Zakład Diagnostyki Molekularnej a obecnie także – Zakład Inżynierii Genetycznej. Zakład Diagnostyki Molekularnej ŚCO, jako pierwszy w Polsce został wyposażony (w 2011 r.) w aparaturę do diagnostyki niezbędnej w terapii personalizowanej, a prowadzone w nim wraz z zespołem badania są wykorzystywane w praktyce klinicznej. Działalność badawcza Zakładu koncentruje się wokół poszukiwania nowych genów dla diagnostyki i terapii nowotworów z użyciem m. in. techniki NGS (masywnego równoległego sekwencjonowania genów). Prowadzi również badania dotyczące wykorzystania pozakomórkowych kwasów nukleinowych (cfNA) jako źródła materiału diagnostycznego tzw. „liquid biopsy”. Angażuje się też w to, żeby najnowocześniejsze metody były dostępne dla wszystkich chorych onkologicznie w Polsce.
Prof. Artur Kowalik wraz z zespołem Zakładu Inżynierii Genetycznej realizuje projekt CAR-NET, którego celem jest opracowanie polskiej terapii adoptywnej (CAR-T). Świętokrzyskie Centrum Onkologii odpowiada w tym projekcie za przygotowanie wektora lentiwirusowego, który będzie przenosił informację genetyczną do wnętrza limfocytów T pacjenta. Na podstawie tej informacji limfocyty będą budowały na swojej powierzchni receptor, dzięki któremu będą mogły rozpoznać i zniszczyć komórki nowotworowe. 12 października 2023 r. w strukturach Zakładu Inżynierii Genetycznej ŚCO została otwarta Wytwórnia wektora lentiwirusowego. To pierwszy krok do polskiej terapii komórkowej CAR-T.
Prof. Artur Kowalik jest również autorem koncepcji Centrum Badań Molekularnych, którego zadaniem będzie prowadzenie badań nad nowymi lekami na raka. Relacja z gali w linku:
Zdjęcia: materiały prasowe organizatora konkursu Wizjonerzy Zdrowia 2024 Wprost