-A A +A

Profilaktyka w tę i z powrotem – ŚCO bezpłatnie dowozi na badania

Wygodnie, bez kolejki, w miłej atmosferze jak w szpitalu w Leśnej Górze – tak pierwsza grupa pań oceniła oferowane przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych. Z bezpłatnego dowozu na badania jako pierwsze skorzystały urzędniczki ze Starachowic.

Pierwsza wycieczka profilaktyczna dotarła przed Świętokrzyskie Centrum Onkologii 26 lipca. Około godziny 9 z klimatyzowanego busa wysiadło 7 pań pracujących w Urzędzie Miasta w Starachowicach. Po to, żeby mogły zrobić w ŚCO mammografię i cytologię, dostały wolny dzień od swojego pracodawcy –  prezydenta Starachowic. – Warto zadbać o swoje zdrowie, wchodzimy w ten projekt z przyjemnością. Będziemy sukcesywne delegować panie na badania, żeby wszystkie mogły z nich skorzystać  – powiedział nam Marek Materek, prezydent Starachowic.

- Chodzi o to, żeby panie nie tłumaczyły się, że nie robią badań profilaktycznych, bo nie mają czym dotrzeć do Centrum Onkologii. Jeśli zdecydowały się, proszę bardzo: ŚCO puka do drzwi – jedziemy! – mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce zaoferował bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego korzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego  będące w wieku 25 – 59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy) oraz 50 -59 lat (profilaktyka raka piersi). Bezpłatny dowóz do ŚCO i z powrotem do miejsca zamieszkania jest jednym z udogodnień znoszących bariery w dostępie do badań profilaktycznych. Oprócz tego panie mogą na czas badania zamówić bezpłatną opiekę dla osoby niesamodzielnej (np. dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami). Wystarczy, że zbierze się grupa minimum 5 osób i zadzwoni na dedykowane projektom infolinie: 607 77 88 88 (mammografia) lub 609 99 00 33 (cytologia). Ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych są realizowane w ramach prowadzonych przez ŚCO projektów „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” i „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie”, dofinansowanych z Funduszy Europejskich.

- Pomysł bardzo dobry, bo wszystko mamy zorganizowane od początku do końca. Same pewnie jeszcze długo byśmy się nie zmobilizowały. Warto polecić innym paniom, żeby skorzystały. Jest wygodnie, bez kolejki i atmosfera jak w szpitalu w Leśnej Górze – oceniły uczestniczki pierwszej „wycieczki po profilaktykę”.

Aktualności
Udostępnij