-A A +A

ŚCO w Polskiej Grupie Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny

10 lutego 2025 roku, w WIM-PIB zawarte zostało porozumienie pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym – Państwowym Instytutem Badawczym (WIM) i sześcioma wiodącymi ośrodkami medycznymi i akademickimi, w tym Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Jak informuje w komunikacie Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację.

W ramach podpisanego dokumentu, Strony zobowiązują się do realizacji szeregu wspólnych działań, w tym utworzenia “Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny”. Celem współpracy jest stworzenie Rejestru Procedur Robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Porozumienie dotyczy realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Strony porozumienia będą poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie. Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Zaplanowano również opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.

Na spotkaniu poświęconym utworzeniu Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i  Telemedycyny gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-PIB, przypomniał, że za ideą powstania robotów medycznych stało wojsko, a konkretnie konieczność operowania przez lekarzy pacjentów na odległość. Dziś posiadaniem robota medycznego może pochwalić się wiele szpitali, ale o rozwoju technologii robotowej myślą nieliczni. Jak podał, w Polsce wykorzystywanych jest ponad 60 robotów chirurgicznych. Z jednej strony, zauważył, poprawia to dostępność dla pacjentów do tej technologii zabiegowej, ale jednocześnie powoduje wyzwania związane z tym, jak efektywnie wykorzystać nowoczesną technikę. Dlatego celem porozumienia jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce tak, aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna – zaznaczył dyrektor WIM. Dodał, że prace konsorcjum pozytywnie wpłyną na rozwój technologii robotycznej w medycynie, co przyniesie korzyści dla pacjentów. Ponadto należy zadbać o przepisy tak, by prawo nadążało za technologią i możliwościami z niej płynącymi.

Gościem spotkania była Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska.

- Jest to walka o jakość w chirurgii robotycznej - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Najważniejszy dla nas jest pacjent, dlatego wszystkie te działania będą się wiązały z prowadzeniem rejestru zabiegów chirurgii robotycznej, pod kątem rodzaju wykonywanych procedur, ewentualnych powikłań, wskazań, co należałoby poprawić. A poza tym będzie wymiana doświadczeń i doskonalenie kadry.

Jak podkreśla profesor Stanisław Góźdź, znalezienie się w tak prestiżowym gronie doświadczonych ośrodków specjalizujących się w chirurgii robotycznej jest ogromnym wyróżnieniem dla ŚCO. – Cieszę się, że nasz młody ośrodek został dostrzeżony. W ciągu roku udało się nam uruchomić pięć zabiegowych specjalizacji, mamy już swoje doświadczenia w tym zakresie i możemy się nimi podzielić. Nasze osiem certyfikowanych zespołów operacyjnych z urologii, ginekologii, chirurgii, torakochirurgii i otolaryngologii, przeprowadziło już ponad 530 zabiegów robotycznych Jest to też dowód na to, że nasz ośrodek ma potencjał na drugi system robotyczny – powiedział profesor Stanisław Góźdź, podkreślając, że dużą rolę w pozyskaniu robota chirurgicznego dla ŚCO odegrała marszałek województwa Renata Janik.  

Podpisanie porozumienia stanowi kolejny krok w kierunku intensyfikacji współpracy na rzecz innowacyjnych rozwiązań w medycynie, z naciskiem na integrację nowoczesnych technologii z praktyką kliniczną, szczególnie w kontekście potrzeb Sił Zbrojnych.

List intencyjny w imieniu stron podpisali:

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy

Gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak – Dyrektor

Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Góżdź – Dyrektor

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie

Mgr Michał Szabelski – Dyrektor Naczelny

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie

Lek. med. Beata Gawelska – Dyrektor

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie

Dr Kamila Ćwik – Dyrektor

Uniwersytet Warszawski

Prof. dr hab. Alojzy Nowak – Rektor

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor

Źródło: materiały prasowe WIM-PIB, zdjęcia: Mirek Kaźmierczak.

10.02.2025 WIM-PIB, Warszawa, podpisanie porozumienia ws. powołania Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny
10.02.2025 WIM-PIB, Warszawa, podpisanie porozumienia ws. powołania Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i dr hab. n.med. Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO, kierownik torakochirurgicznego programu robotycznego w ŚCO
10.02.2025 WIM-PIB, Warszawa, podpisanie porozumienia ws. powołania Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny
Aktualności
Udostępnij