-A A +A

ŚCO zachęca: przed wakacjami wykonaj profilaktyczną cytologię!

W dniach 19-20 czerwca cytobus -  mobilny gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii czeka na panie w Kazimierzy Wielkiej. Zapraszamy na bezpłatne badania cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy!

W cytobusie – mobilnym gabinecie położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie można wykonać dwa bezpłatne badania podczas jednej wizyty: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym – co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Badanie jest przeznaczone dla pań w wieku 25-59 lat w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Szczegółowa trasa cytobusa – mobilnego gabinetu położnej ŚCO:

19 – 20 czerwca – Kazimierza Wielka, przy Hali sportowej, ul. Kościuszki 13, w godz. 10.00-16.00,

24 czerwca – Kielce, Kieleckie Centrum Kultury, godz. 11.00-13.00,

27 czerwca – Ostrowiec Św., przy Starostwie Powiatowym, godz. 11.00-17.00,

29 czerwca – Ostrowiec Św., przy Starostwie Powiatowym, godz.10.00-16.00.

Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 609 99 00 33.

Do badań szczególnie zachęca dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO: - Cytologia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Pobrane w ten sposób komórki nabłonka szyjki macicy są poddawane specjalistycznej ocenie. Dzięki temu badaniu można wcześnie wykryć stany przednowotworowe i określić, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano w naszym kraju 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.

– Większości tych tragedii można by uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały cytologię – tłumaczy dr Leszek Smorąg.

Diagnostyka w cytobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych, stosuje środki ochrony indywidualnej, płyn do dezynfekcji. Wymaz cytologiczny jest pobierany przy pomocy jednorazowych sterylnych zestawów, po każdym badaniu fotel ginekologiczny jest dezynfekowany. W specjalistycznym pojeździe mieści się gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie oraz wydzielona kabina higieny intymnej, aby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk.

Badania są wykonywane w ramach w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka szyjki macicy - subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0004/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań cytologicznych może skorzystać ponad 7,3 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat, więcej o projekcie: https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/profilaktyka-raka-szyjki-macicy-2021-2023

Aktualności
Udostępnij