-A A +A

ŚCO zaprasza na bezpieczną profilaktykę

Po blisko dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2 Świętokrzyskie Centrum Onkologii wznawia wykonywanie profilaktycznej mammografii i cytologii w poradniach stacjonarnych w ramach populacyjnych programów profilaktycznych. Na bezpłatne badanie można się umówić telefonicznie. Badania są wykonywane z zachowaniem reżimu sanitarnego i są bezpieczne dla pacjentek.

- Odwlekanie badań z zakresu profilaktyki onkologicznej może mieć fatalne skutki. Pandemia nie spowodowała, że nagle ludzie przestali chorować na nowotwory – mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego i przytacza dane statystyczne: - Z powodu koronawirusa do tej pory umarło w Polsce 941 osób. Przeliczając dane z dwóch miesięcy w stosunku do całego roku można oszacować, że z powodu koronawirusa może umrzeć w ciągu roku około 5400 osób. Tymczasem tylko na raka piersi umiera w Polsce rocznie 6 600 kobiet. A przecież to nowotwór, z którym można skutecznie walczyć dzięki profilaktyce. Dlatego wracamy do normalnego funkcjonowania – podkreśla. Dr Smorąg zapewnia, że pacjentki korzystające z profilaktyki onkologicznej nie powinny się obawiać zakażenia koronawirusem. Położne i technicy ŚCO pracują przestrzegając zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej (maseczka, przyłbica, fartuch, rękawiczki), sprzęt jest dezynfekowany po każdym badaniu. Na badanie można się umówić telefonicznie, na konkretną godzinę.

Rejestracja na profilaktyczną mammografię pod numerem telefonu: 607 77 88 88. Mammografia w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest dedykowana kobietom w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co 24 miesiące.

Rejestracja na badanie cytologiczne pod numerem telefonu: 609 99 00 33. W ramach jednej wizyty w poradni pacjentka ma wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną oraz na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. Z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat. Badanie należy wykonywać co 36 miesięcy.

Aktualności
Udostępnij