-A A +A

Słodkie ostatki dla pacjentów ŚCO

Pacjenci hospitalizowani w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zjedli dziś tradycyjny ostatkowy obiad – na zakończenie karnawału. W obiadowym menu pacjentów z dietą podstawową znalazł się krupnik z kaszy, kotlet schabowy z kapustą i ziemniakami, a na deser – rogalik drożdżowy z domową marmoladą. Wszystko przygotowane przez pracowników Działu żywienia ŚCO.

W zestawie obiadowym dla chorych, którzy wymagają diety łatwostrawnej, był krupnik, schab gotowany w delikatnym sosie chrzanowym, gotowana marchewka i również rogalik drożdżowy z marmoladą upieczony w szpitalnej kuchni, wyłącznie z naturalnych produktów, bez polepszaczy. – Pacjenci onkologiczni cierpią na zaburzenia łaknienia, dlatego zależy nam, żeby poczuli smakowitość tego obiadu i nabrali apetytu. Staramy się tak komponować posiłki, żeby nie tylko spełniały wymagane normy kaloryczne, ale również były atrakcyjnie podane, z dużą ilością kolorowych warzyw, aby cieszyły oko i podniebienie – mówi dr inż. Anna Tokarska, dietetyk kliniczny – kierownik Działu żywienia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jednym z nielicznych szpitali w Polsce, który nie korzysta z cateringu, ale we własnej kuchni przygotowuje smaczne, zdrowe posiłki, bo – jak wyjaśnia dr Anna Tokarska, technolog żywności i żywienia, dietetyk kliniczny - dieta stanowi element leczenia pacjentów. - Żywienie dietetyczne, podobnie jak żywienie człowieka zdrowego, musi dostarczać wymaganych ilości energii dla utrzymania masy ciała chorego oraz niezbędnych składników dla potrzeb metabolicznych , ochraniać chory narząd, pokrywać zwiększone zapotrzebowanie na składniki, które chory utracił na skutek choroby, nie zawierać składników, których przemiana w organizmie jest upośledzona, oraz tych, na które chory jest uczulony. Potrawy powinny być smaczne, kolorowe, urozmaicone, żeby pobudzały apetyt. Dla pacjentów, u których doszło do wyniszczenia organizmu z powodu choroby, przygotowywane są zestawy o wyższej kaloryczności ze zwiększoną ilością białka. Dlatego posiłki w ŚCO są urozmaicone, kolorowe, przygotowywane wyłącznie z naturalnych składników, bez polepszaczy. Ponieważ muszą dotrzeć do pacjentów ciepłe i pachnące, gotowe potrawy są wkładane do podgrzanych wcześniej porcelanowych naczyń, pakowane do tac z pokrywą termoizolacyjną i natychmiast rozwożone do oddziałów szpitalnych. Na co dzień w kuchni ŚCO przygotowuje się 36 diet leczniczych w zależności od potrzeb zdrowotnych pacjentów. Posiłki są przyrządzane w piecach konwekcyjnych, umożliwiających dietetyczne gotowanie i pieczenie bez tłuszczu. Nad przygotowaniem i dystrybucją posiłków czuwają dietetycy, którzy kontrolują zgodność zestawu z zaplanowanym wcześniej jadłospisem. Dział Żywienia ŚCO został uruchomiony w 1999 roku, a w 2004 r. ŚCO jako pierwszy szpital w Polsce uzyskał certyfikat HACCP w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością.

Aktualności
Udostępnij