Spotkanie z fizykami medycznymi, elektroradiologami, zaglądanie do medycznego akceleratora liniowego oraz… tworzenie masek dla pacjentów - Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej i Radiologii był gratką dla głodnych wiedzy.
Wydarzenie, które odbyło się 16 listopada, było już kolejną edycją akcji organizowanej we współpracy z Instytutem Fizyki UJK. Przyciągnęło ponad 80 osób chcących zasięgnąć wiedzy o wykorzystaniu fizyki w procesach diagnozowania i leczenia pacjentów, nie tylko onkologicznych.
Podczas zwiedzania Zakładu Fizyki Medycznej goście mogli prześledzić ścieżkę pacjenta by zobaczyć jak wygląda przygotowanie i realizacja leczenia radioterapeutycznego z punktu widzenia fizyka medycznego oraz elektroradiologa. Ponad to będąc w Zakładzie Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET dowiedzieli się, na czym polega diagnozowanie z u życiem pozytonowej tomografii emisyjnej.
Nasz personel z radością dzielił się wiedzą, pokazując nowoczesne urządzenia, objaśniając ich działanie, wykorzystanie w leczeniu pacjentów a nawet demonstrując na sobie wykonywanie unieruchomień indywidualnych – specjalnych masek z termoplastycznego tworzywa.
Grupy szkolnej młodzieży jak również zainteresowanych dorosłych zostały oprowadzone przez elektroradiologów i fizyków medycznych po zakładzie fizyki medycznej oraz przez inspektora ochrony radiologicznej po Zakładzie Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem PET Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Wydarzenie organizowane było z okazji Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej obchodzonego na całym świecie 7 listopada – w dniu urodzin Marii Skłodowskiej - Curie, pionierki badań nad promieniotwórczością oraz dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla a także z okazji Międzynarodowego Dnia Radiologii obchodzonego w dniu 8 listopada. Celem wydarzenia było zaprezentowanie roli elektroradiologa oraz fizyka medycznego w procesie realizacji radioterapii jak również popularyzacja obrazowanie medycznego w ochronie zdrowia.
Patronat nad organizacją wydarzenia objęło Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej.