-A A +A

Szczęśliwa 15 świętokrzyskich Gladiatorów

Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, obchodził 19 czerwca 15 – lecie swojego istnienia.

Jak przypomniał Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskiego „Gladiatora”, wszystko zaczęło się w 2003 roku z inicjatywy doktora Stefana Olszewskiego, wówczas szefa działu urologii i doktora Stanisława Góździa, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Oni namówili trzech odważnych facetów: Andrzeja Litwina, Włodzimierza Pasternaka i Czesława Rogalę do działania na rzecz innych mężczyzn, bo to, co będą robili ci, którzy sami przeszli chorobę, będzie miało większą siłę przekonywania. Ci trzej muszkieterowie podjęli wyzwanie i tak działamy od 15 lat.

Od 15 lat członkowie stowarzyszenia wspierają mężczyzn z chorobami prostaty z terenu województwa świętokrzyskiego, prowadzą działania edukacyjne we współpracy z lekarzami z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przekonują panów do badań profilaktycznych układu moczowo – płciowego, organizują również akcje badań przesiewowych (oznaczanie w krwi  markera PSA) w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty dla mężczyzn po 50 roku życia. Aktualnie stowarzyszenie zrzesza 62 osoby, działające na terenie Kielc, Skarżyska – Kamiennej i Ostrowca Św. - Robimy to wszystko z miłości do drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wysiłkom więcej mężczyzn zgłasza się do urologa na badanie. Być może w ten sposób uratujemy komuś życie – wyjaśnił prezes Marszycki.

Z okazji jubileuszu świętokrzyscy Gladiatorzy dziękowali współpracującym ze stowarzyszeniem osobom i instytucjom. Specjalne podziękowania i statuetki Gladiatora trafiły do profesora Andrzeja Borówki, długoletniego konsultanta krajowego w dziedzinie urologii i zarazem konsultanta naukowego Kliniki Urologii ŚCO, a także do profesora Stanisława Góździa oraz do lekarzy Kliniki Urologii ŚCO. Profesor Andrzej Borówka podsumowując 15 lat dobrej działalności stowarzyszenia na rzecz drugiego człowieka powiedział, że receptą na sukces jest wzajemny szacunek i poczucie wspólnoty. - Jeżeli razem się szanujemy, lubimy i kochamy, każdy z nas przyczynia się do budowy wspólnoty – powiedział.

- To jest grupa wsparcia dla innych pacjentów i integralna część terapeutyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – ocenia działalność świętokrzyskich Gladiatorów profesor Stanisław Góźdź.

Rak prostaty jest drugim po raku płuc najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. W 2015 roku w Polsce zachorowało na raka prostaty 14 211 mężczyzn a 4 876 zmarło. Jak wynika z ostatnich danych Świętokrzyskiego Rejestru Nowotworów, w województwie świętokrzyskim na raka prostaty zachorowało w 2015 r. 564 mężczyzn, a zmarło 187. Ryzyko zachorowania  rośnie z wiekiem (szczyt zachorowań przypada po 60 roku życia). – Codziennie 40 mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że ma raka prostaty. Od lat 90. dzięki upowszechnieniu się badań z oznaczeniem PSA we krwi liczba wykrytych nowych zachorowań znacznie wzrosła. Tendencje są takie, że liczba zachorowań na ten nowotwór będzie się zwiększać, ale z drugiej strony poprawiają się wyniki leczenia i jest coraz więcej mężczyzn żyjących z rakiem prostaty – powiedział dr Mateusz Obarzanowski – zastępca kierownika Kliniki Urologii ŚCO. Wykrycie choroby we wczesnym stadium jest możliwe dzięki badaniom profilaktycznym (badanie per rectum, oznaczenie PSA we krwi), którym powinien poddać się każdy mężczyzna po 45 roku życia.

Aktualności
Udostępnij