-A A +A

Tłumnie walczyliśmy z rakiem piersi

Blisko 300 osób skorzystało z bezpłatnych konsultacji, badań i porad 15 października w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w ramach akcji „Bądź świadomą kobietą – badaj się”.

Akcja edukacyjno – profilaktyczna została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi. W ramach profilaktyki można było wykonać bezpłatne badania (mammografia – dla pań w wieku 50 -69 lat i cytologia – dla pań w wieku 25 – 59 lat), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetyka i specjalistów z inspekcji sanitarnej w zakresie zdrowego stylu życia i dowiedzieć się, jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka piersi. Pacjentki, u których został nowo rozpoznany nowotwór złośliwy piersi otrzymały informacje o możliwości przyjęcia bezpłatnej szczepionki przeciwko pneumokokom w ramach realizowanego przez ŚCO projektu „Szczepionki dla chorych onkologicznych”. Można było również nauczyć się samobadania piersi na fantomach. Osoby palące papierosy otrzymały bezpłatne porady, jak rzucić palenie. Łącznie z badań, porad, konsultacji i edukacji skorzystało blisko 300 osób. Najwięcej – prawie 100 z pomiarów tlenku węgla w wydychanym powietrzu i z pomiarów ciśnienia krwi, 40 z porad dietetyka, 35 pań wykonało mammografię, 15 – cytologię. 15 osób zgłosiło się do pracowników NFZ, żeby wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. – Naszą akcją chcemy uświadomić społeczeństwu, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma styl życia i unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, czy nadwaga i otyłość – mówi Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Jak informuje dr Paweł Macek, kierownik Zakładu Walki z Rakiem ŚCO, w województwie świętokrzyskim w 2016 roku zachorowało na raka piersi blisko 600 kobiet. Z powodu tego nowotworu zmarły 204 kobiety. W całej Polsce na raka piersi zachorowało 18 615 kobiet, zmarło 6 493. - Rak piersi jest pierwszym pod względem liczby zachorowań nowotworem dotykającym kobiet, ale coraz lepiej się go leczy. Pacjentki leczone z powodu tego nowotworu żyją coraz dłużej. Ważne, żeby nie zaniedbywać profilaktyki i badań mammograficznych, które pomagają wykrywać raka piersi w stadium niezaawansowanym, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne – podkreśla dr Macek.

Partnerami akcji byli: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, Centrum Dietetyczne Naturhouse.

Aktualności
Udostępnij