-A A +A

Udany XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ŚCO

Z ogromnym zainteresowaniem spotkały się działania Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach XI Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało ponad 30 osób.

Już po raz 11 Świętokrzyskie Centrum Onkologii uczestniczyło w Make Sense Campaign – kampanii profilaktycznej zorganizowanej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, której celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

W ramach tegorocznej inicjatywy odbyła się konferencja prasowa z udziałem specjalistów z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Kliniki Radioterapii ŚCO, władz województwa i pacjentów, którzy przebyli walkę z rakiem krtani. Dr Sławomir Okła, specjalista otorynolaryngologii, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO podsumował efekty Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – Twój świadomy wybór, który ŚCO realizowało (w 2017-2022 r. ) wraz z 90 placówkami POZ. W ramach tego projektu przebadano ponad 12 tys. osób z grup ryzyka, u ponad 60 osób wykryto zmiany nowotworowe, w tym 24 nowotwory złośliwe w pierwszym stadium zaawansowania, co  umożliwiło wdrożenie skutecznego leczenia.  Dr Okła apelował, aby nie bagatelizować objawów alarmowych, takich jak:

  • przewlekła chrypka,
  • ból gardła,
  • niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej,
  • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa,
  • guz na szyi.

Jeśli choć jeden z powyższych objawów alarmowych utrzymuje się powyżej 3 tygodni, należy zgłosić się do laryngologa.

 

Otorynolaryngolodzy z ŚCO przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów IV L.O. i VI L.O. w Kielcach, podczas których wyjaśniali m.in. zależność pomiędzy infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) a zachorowaniem na raka krtani i inne nowotwory głowy i szyi.

W dniu 22 września odbyły się warsztaty dla pacjentów Kliniki Radioterapii na temat profilaktyki i czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi.

Największą popularnością cieszyły się bezpłatne badania laryngologiczne (nasofiberoskopia), z których można było skorzystać w 20 września. Wzięło w nich udział ponad 30 osób.

Nasi specjaliści byli również gośćmi audycji radiowych i telewizyjnych dotyczących profilaktyki.

Dziękujemy wszystkim za udział w XI Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, a także mediom za szeroką popularyzację tegorocznej akcji.

Aktualności
Udostępnij