-A A +A

Urologia i Otolaryngologia wstrzymują przyjęcia do leczenia stacjonarnego

Od dnia11 listopada 2020 r. zostały wstrzymane do odwołania przyjęcia pacjentów do leczenia stacjonarnego w Klinice Urologii oraz Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w związku z potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u personelu i pacjentów tych klinik. Poradnie: Urologiczna i Otolaryngologiczna pracują w trybie normalnym.

Po wykryciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u blisko 20 pracowników i 16 pacjentów w obydwu tych klinikach wdrożono procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego – zgodnie z zaleceniami Zespołu Kontroli Zakażeń ŚCO, przeprowadzono dezynfekcję, powiadomione zostały służby sanitarne. Zakażeni pracownicy zostali skierowani na izolację domową.

Pacjenci Kliniki Urologii, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, zostali przekazani do oddziału urologii Szpitala w Czerwonej Górze oraz do izolatorium w Busku – Zdroju, a dwóch poddaje się izolacji w warunkach domowych.

W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi część zakażonych pacjentów została przekazana do oddziału otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, pozostali chorzy z potwierdzonym zakażeniem oraz pacjenci, którzy mieli kontakt z zakażonymi, zostali odizolowani w doraźnie wydzielonym w klinice oddziale covidowym.

Bez zmian działa Poradnia Urologiczna. Jak informuje dr n.med. Jarosław Jaskulski – kierownik Kliniki Urologii – w poradni będą realizowane porady i teleporady oraz przeprowadzane będą pomniejsze zabiegi możliwe do wykonania w tych warunkach, np. wymiana cewników, kontrola nefrostomii, urertrocystoskopia, itp.

Normalnie funkcjonuje również Poradnia Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, gdzie będą udzielane porady i wykonywane zabiegi w trybie 1-dniowym.

Funkcjonowanie Klinik zostanie wznowione po 20 listopada, jeśli tylko pracownicy powrócą do zdrowia, a testy molekularne wykluczą zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Pozostałe kliniki, działy i zakłady Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pracują w trybie normalnym.

W związku w rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 apelujemy o przestrzeganie zaleceń przeciwepidemicznych:

  • zasłanianie nosa i ust maseczkami w przestrzeni i budynkach użyteczności publicznej (sklepy, placówki ochrony zdrowia, urzędy, placówki kultury, kościoły) a także w transporcie publicznym
  • częste mycie lub dezynfekowanie rąk
  • unikanie zgromadzeń i utrzymywanie dystansu 2 m od innych osób.

Od kilku tygodni sukcesywnie zwiększa się odsetek testów molekularnych potwierdzających zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykonywanych w Laboratorium Wirusologii Molekularnej Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO. We wrześniu na około 200-250 badań wykonywanych dziennie w LWM ŚCO wyniki dodatnie miało 5 % testów. Obecnie wyniki dodatnie ma już 25 % z dziennej liczby testów. Laboratorium Wirusologii Molekularnej ŚCO wykonuje badania na potrzeby pacjentów i pracowników Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz Szpitala MSWiA , Szpitala Św. Łukasza w Końskich i Szpitala w Opatowie.

Aktualności
Udostępnij