-A A +A

WZW się nie dajemy

Prawie 150 osób skorzystało w Świętokrzyskim Centrum Onkologii z bezpłatnych badań i poradnictwa podczas akcji profilaktycznej z okazji Światowego Dnia WZW. Blisko 70 osób wykonało bezpłatny test anty – HCV. Wszystkie wyniki były ujemne.

Bardzo dużą popularnością cieszyła się akcja edukacyjno- profilaktyczna, którą w ramach Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby zorganizowało 26 lipca Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z partnerami: Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy, Centrum Medycznym „Zdrowie” oraz Centrum Dietetycznym „Naturhouse”. Pacjenci chętnie korzystali z bezpłatnych badań ciśnienia krwi i poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz z porad w zakresie profilaktyki WZW, informacji o szczepieniach ochronnych przeciwko WZW B. Pielęgniarki epidemiologiczne Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – Maria Janowska i Joanna Siudowska uczyły, jak należy prawidłowo myć ręce. Długa kolejka chętnych ustawiła się do dietetyka z „Naturhouse” oraz do pracowników Centrum Medycznego „Zdrowie”, którzy wykonywali bezpłatne testy anty – HCV wykrywające w krwi przeciwciała przeciwko wirusowi HCV wywołującemu wirusowe zapalenie wątroby typu C. Z bezpłatnej diagnostyki HCV skorzystało blisko 70 osób. Wszystkie wyniki były ujemne.

– Dzięki wprowadzeniu w Polsce w 1994 roku obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko WZW B u niemowląt, coraz lepiej radzimy sobie z wirusowym zapaleniem wątroby i faktycznie notujemy coraz mniej zachorowań na WZW typu B. Niestety, narastającym problemem jest WZW C, ponieważ nie dysponujemy szczepionką przeciwko wirusowi HCV - mówi Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach. - Dlatego zachęcamy osoby, które przebyły w swoim życiu zabiegi chirurgiczne, kosmetyczne , stomatologiczne lub inne, podczas których doszło do przerwania ciągłości tkanek, aby profilaktycznie wykonały test w kierunku przeciwciał anty- HVC. Uczulamy, aby unikać czynników ryzyka, takich jak przekłuwanie ciała, tatuaż, używanie wspólnych narzędzi, igieł, itp. Stosowanie prawidłowej higieny może oszczędzić nam wielu kłopotów zdrowotnych – podkreśla Ewa Ziemkiewicz.

Wirusem HCV podobnie jak wirusem HBV można zarazić się przez kontakt z zakażoną krwią. W większości przypadków choroba rozwija się bezobjawowo, niszcząc stopniowo komórki wątroby, prowadząc do marskości i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a w niektórych przypadkach także do raka wątroby. Do 15 lipca 2019r. w Polsce zarejestrowano 636 przypadków WZW A, 1626 WZW B oraz 1915 WZW C. W województwie świętokrzyskim było w tym czasie 15 zachorowań na WZW A (zakażamy się drogą pokarmową – choroba brudnych rąk), 21 WZW B i 46 WZW C.

Aktualności
Udostępnij