-A A +A

XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ŚCO: zapraszamy na badania

Dziś rozpoczął się XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (18-23.09.2023). Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania laryngologiczne. Rejestracja na badania pod nr tel. 41 36 74 293.

Bezpłatne badania będą wykonywane w dniu 20.09.2023 r. w godz. 8.00-14.00, w Poradni Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (parter, budynek główny). Uwaga! Konieczna wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 41 36 74 293.

Bezpłatne badania (nasofiberoskopia) są przeznaczone dla osób dorosłych:

- palących papierosy

- nadużywających alkoholu

- mających ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

- obserwujących u siebie powyżej trzech tygodni jeden z objawów alarmowych, taki jak:

  • przewlekła chrypka,
  • ból gardła,
  • pieczenie języka,
  • niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej,
  • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa,
  • guz na szyi.

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Chociaż jest uważany za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. Szacuje się, że liczba nowych przypadków nowotworów głowy u szyi wzrośnie o ponad  200 000 na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejne 587 000 osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku. 

W niektórych rejonach świata ponad połowa nowotworów złośliwych okolic głowy i szyi ma związek z infekcją wirusem HPV. Chorzy z HPV- zależnym nowotworem głowy i szyi są zazwyczaj młodsi, w dobrym stanie ogólnym, niepalący i niepijący alkoholu.

XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest częścią kampanii Make Sense, prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS). Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, poprawa wyników leczenia osób dotkniętych tą chorobą oraz bezpłatne badania profilaktyczne.

Działania ŚCO w XI Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi:

18.09.PONIEDZIAŁEK : Informacja o bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach XI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Rejestracja na badania (dla osób z grup ryzyka – palących papierosy, nadużywających alkoholu lub mających objawy alarmowe) – nr tel. 41 367 42 93.

19.09. WTOREK:  Świętokrzyskie Centrum Onkologii - briefing dla mediów z udziałem przedstawiciela samorządu województwa świętokrzyskiego, dotyczący problemu zachorowań na nowotwory głowy i szyi w regionie.

20.09. ŚRODA:  Godz. 8.00-14.00 – bezpłatne badania nasofiberoskopowe dla osób mających objawy alarmowe nowotworów GiS oraz dla osób z grup ryzyka.

21.09. CZWARTEK: Spotkania dla uczniów IV i VI L.O. w Kielcach, dotyczące profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

22.09. PIĄTEK: Godz. 11.00 – świetlica w Klinice Radioterapii ŚCO - spotkanie edukacyjne dla pacjentów nt. czynników ryzyka i profilaktyki nowotworów głowy i szyi.

 

Aktualności
Udostępnij