-A A +A

Zachęcaliśmy do rzucenia palenia, żeby uniknąć nowotworów

Ponad 150 osób skorzystało 31 maja z bezpłatnych porad i badań w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zachęcaliśmy do rzucania palenia i zdrowego stylu życia z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu.

Podczas akcji  edukacyjno – profilaktycznej, którą zorganizowało ŚCO we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną oraz Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii i Centrum Dietetycznym Naturhouse odwiedzający ŚCO mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad. Można było zmierzyć sobie zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziom glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego, a także poznać swoje BMI wraz z określeniem zawartości tkanki tłuszczowej. Specjaliści promocji zdrowia i terapii uzależnień doradzali, jak skutecznie rzucić palenie, dietetycy podpowiadali, co zrobić, żeby uniknąć tycia po odstawieniu papierosów. – Takie akcie są potrzebne, bo wciąż jest zbyt mała świadomość szkodliwości dymu tytoniowego. Ludzie palą podczas prowadzenia samochodu, nie zdając sobie sprawy, że oddychają dymem – mówi Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia z ŚCO. Dodaje, że niepokojący jest duży odsetek palących młodych kobiet i fakt, że panie niechętnie rzucają palenie. - Panowie, którzy korzystali z naszych porad i deklarowali chęć rzucenia palenia, przyznawali często, że są w swoich postanowieniach osamotnieni, „bo żona jeszcze nie jest gotowa, żeby przestać palić” – dodaje.

Tę opieszałość pań w rzucaniu palenia widać wyraźnie w statystykach zachorowań na raka płuc, który jest nowotworem tytoniozależnym. W latach 1999-2013 w województwie świętokrzyskim odnotowano łącznie 9 143 zachorowania na raka płuc wśród mężczyzn. Od 2008 roku liczba zachorowań wśród panów wyraźnie spada (602 - w 2008 roku, 576 - w 2013 roku). Ogółem w latach 1999 – 2013 liczba zachorowań na raka płuca u mężczyzn w województwie świętokrzyskim zmniejszyła się o 12,9 %.

Odwrotna tendencja jest obserwowana wśród kobiet. W latach 1999 – 2013 w świętokrzyskim na raka płuca zachorowały łącznie 2 202 kobiety. W roku 1999 ten nowotwór zdiagnozowano u 110 pań, w kolejnych latach liczba zachorowań rosła (2012 r. -  174, 2013 r. – 175) . Ogółem na przestrzeni lat 1999 – 2013 liczba zachorowań na raka płuca wśród świętokrzyskich kobiet wzrosła aż o 59,1 %.

Aktualności
Udostępnij