Doktor Piotr Kędzierawski, specjalista radioterapii onkologicznej otrzymał stopień doktora habilitowanego za prace dotyczące ewolucji radioterapii w leczeniu chorych na raka piersi. Doktor Jacek Paluch, specjalista gastroenterologii uzyskał stopień doktora nauk medycznych i został wybrany do Zarządu Sekcji Żywienia Klinicznego i Metabolizmu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Jak zauważa dr hab. n. med. Piotr Kędzierawski, przez 30 lat radioterapia zmieniła się niebywale. - Opracowano nowe techniki leczenia, nastąpił rozwój technologii obrazowania, zarówno w diagnostyce obrazowej, jak i w radioterapii, co jest szczególnie istotne dla pacjentek. Przez to leczenie stało się bardziej precyzyjne i mniej toksyczne – mówi. - Radioterapia jest nieco niedocenianą metodą terapeutyczną, a wciąż może być wykorzystywana u wielu chorych z różnymi nowotworami litymi, na różnych etapach leczenia onkologicznego.
Dr hab. n. med. Piotr Kędzierawski jest specjalistą radioterapii onkologicznej, konsultantem wojewódzkim tej w dziedzinie. Pochodzi z Hrubieszowa, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Lublinie, od 1994 roku pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w latach 2005 – 2012 był kierownikiem Działu Radioterapii ŚCO, przez ponad 10 lat pełnił funkcję koordynatora wielodyscyplinarnego zespołu do spraw diagnostyki i leczenia raka piersi (Breast Cancer Unit) w ŚCO i nadal uczestniczy w jego pracach. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2003 r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Głównymi obszarem jego zainteresowań naukowych jest rak piersi, rak regionu głowy i szyi oraz rak odbytnicy. Jak podkreśla, wszelkie badania, które prowadził przez wiele lat wspólnie ze specjalistami z Kliniki Radioterapii i Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, były oparte na grupie 2 tys. pacjentek z rakiem piersi, które były leczone w ŚCO z zastosowaniem radioterapii i leczenia skojarzonego. Ten dorobek naukowo - badawczy, zawarty w cyklu publikacji naukowych, został zaprezentowany w rozprawie habilitacyjnej pt. „Ewolucja radioterapii w leczeniu lokoregionalnym chorych na raka piersi”. Dodatkowym elementem pracy habilitacyjnej były pozostałe publikacje, które powstały w ciągu tych lat, wśród nich prace związane z uczestnictwem w wieloośrodkowych i międzynarodowych badaniach naukowych, wystąpienia na kongresach naukowych. Decyzją Rady Naukowej UJK dr n. med. Piotr Kędzierawski uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Pan profesor jest również wykładowcą na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UJK oraz na Wydziale Kosmetologii. Jak zaznacza, praca ze studentami jest bardzo istotna: - Ponieważ możemy przekazać im wiedzę, podzielić doświadczeniem oraz zarazić pasją do onkologii.
Pasją profesora Piotra Kędzierawskiego jest medycyna, muzyka i sport. W 2016 roku, na wniosek pacjentów, otrzymał nagrodę Anioła Medycyny, przyznawaną lekarzom, cechującym się szczególną empatią i troską w podejściu do pacjentów.
Dr n. med. Jacek Paluch, jest specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii, pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, od 2001 r. pracuje w Dziale Diagnozy i Terapii Gastroenterologicznej ŚCO, w poradni gastroenterologicznej prowadzi pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, wykonuje badania i zabiegi endoskopowe (gastroskopie, kolonoskopie, ECPW, EUS, zabiegi polipektomii, mukozektomii endoskopowej, ESD – endoskopowej dysekcji podśluzówkowej), konsultuje również pacjentów w Gabinecie Prehabilitacji ŚCO. W latach 2010-2012 pracował w Klinice Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, gdzie odbywał staż do specjalizacji z gastroenterologii, tytuł specjalisty gastroenterologii uzyskał w 2013 r. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2024 r. na II Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na podstawie badań dotyczących wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przedstawionych w rozprawie „Ocena ekspresji molekuł supresyjnych w odniesieniu do wybranych parametrów klinicznych u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego”. Od kilkunastu lat jest wykładowcą kursu specjalizacyjnego z radiologii i diagnostyki obrazowej organizowanego przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prowadzi również warsztaty z zakresu żywienia klinicznego oraz endoskopii na zjazdach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Jest współautorem podręcznika „Patofizjologia człowieka” pod redakcją Anny M. Badowskiej-Kozakiewicz. Jest członkiem Zarządów: Sekcji Żywienia Klinicznego i Metabolicznego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Gratulujemy naszym specjalistom!