-A A +A

Profilaktyka raka szyjki macicy

Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki mamcicy w województwie świętokrzyskim

"Żyj zdrowo"
Profilaktyka raka piersi
tel. 607 77 88 88

facebook.com/scozyjzdrowo

"Bądź świadoma"
Profilaktyka raka szyjki macicy
tel. 609 99 00 33

www.facebook.com/scobadzswiadoma

Cytologia – bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem do ŚCO

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (21-27 stycznia) Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza panie na bezpłatne badania cytologiczne. W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania cytologiczne - techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym. Informacje i rejestracja pod nr telefonu: 609 99 00 33.

Badania są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii uzupełnia klasyczne badanie cytologiczne cytologią na podłożu płynnym (LBC). ŚCO zakupiło sprzęt do płynnej cytologii, zaaprobowany przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co jest gwarancją najwyższej jakości tego badania. - W naszym Centrum wykonujemy od września bezpłatnie oba badania, czyli cytologię klasyczną i na podłożu płynnym – mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO.

Cytologia na podłożu płynnym (LBC), nazywana również jednowarstwową, pobierana jest w taki sam sposób jak cytologia klasyczna, różni się natomiast sposobem utrwalania pobranego materiału. Pozwala wykryć znacznie więcej nieprawidłowych komórek niż cytologia klasyczna.

Rejestracja i zamawianie bezpłatnego transportu na badania (w tym również dla osób z niepełnosprawnościami) pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Każda pani otrzymuje po badaniu zestaw kobiecych upominków, a jeśli dodatkowo ułoży hasło zachęcające inne kobiety do korzystania z profilaktyki, może zostać nagrodzona sprzętem AGD. Udogodnienia w dostępie do profilaktyki zostały dofinansowane z Funduszy Europejskich w ramach projektów „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim.

Rak szyjki macicy wciąż jest nowotworem lekceważonym przez kobiety. W 2016 roku  w województwie świętokrzyskim na inwazyjnego raka szyjki macicy zachorowało 67 kobiet. Nowotwór w stadium przedinwazyjnym stwierdzono u 42 kobiet. 55 mieszkanek świętokrzyskiego zmarło z powodu raka szyjki macicy. – Tych śmierci można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie się badały. Dysponujemy prostym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym, kiedy leczenie daje najlepsze efekty. Warto, żeby kobiety regularnie, przynajmniej co trzy lata kontrolowały swoje zdrowie – podkreśla dr Leszek Smorąg. Przypomina, że rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie. Brak zachorowań w rodzinie wcale nie jest gwarancją bezpieczeństwa.

Symbolem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy są pomalowane różową szminką usta. Kobiety przypominają sobie w ten sposób o badaniu cytologicznym, biorą udział w pink challenge, wysyłają sobie w mediach społecznościowych zaproszenia na badania. Zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO również wysyła paniom takie pogodne, różowe zaproszenie i przypomina: cytologia – nie myśl, nie czekaj, badaj – z życiem nie zwlekaj. Umów się na badanie, zabierz ze sobą koleżankę, siostrę, mamę. To badanie może uratować wam życie.

 

Uwaga! Zamiast konkursu fotograficznego więcej nagród dla pań, które się zbadają

Średnio co 20 pani, która skorzysta z bezpłatnych badań mammograficznych lub cytologicznych w cytobusie, cytomammobusie lub poradni stacjonarnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i wymyśli hasło zachęcające do profilaktyki onkologicznej, ma szansę odebrać w nagrodę sprzęt AGD.

W związku z brakiem zgłoszeń na konkurs fotograficzny zapraszamy mieszkanki województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych (mammografii i cytologii) w ramach realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programów profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz wczesnego wykrywania raka piersi oraz  do udziału w konkursie na hasło profilaktyczne. Na panie, które się zbadają i zachęcą inne kobiety do profilaktyki, czekają cenne nagrody.

Dla kogo nagrody

  • Dla średnio co 20 pacjentki, która wykona mammografię w poradni mammografii stacjonarnej lub w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ramach programu „Żyj zdrowo” – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim i wymyśli hasło zachęcające inne kobiety do profilaktyki. Program profilaktyki raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50 – 69 lat.
  • Dla średnio co 20 pacjentki, która wykona cytologię w poradni ginekologicznej, cytobusie lub cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach programu „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim i wymyśli hasło zachęcające inne kobiety do profilaktyki. Program profilaktyki raka szyjki macicy jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25 – 59 lat.

Co można wygrać

W nagrodę za aktywną profilaktykę i inwencję twórczą panie mają szansę otrzymać urządzenia, które przydadzą się każdym domu: miksery, żelazka parowe, wagi elektroniczne, kombiwary, suszarki do włosów.

Drogie panie, zmobilizujcie się, atrakcyjne nagrody czekają.

Projekty „Żyj zdrowo” – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim i „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim i na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Regulamin konkursu w załączniku u dołu strony.

 

Poddziałanie 8.2.2 Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie

„Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Północnego do badań profilaktycznych”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0001/16:

 

„Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Zachodniego do badań profilaktycznych”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0004/16:

 

„Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Wschodniego do badań profilaktycznych”, nr projektu RPSW.08.02.02 – 26-0006/16:

 

„Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Subregionu Południowego do badań profilaktycznych”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0008/16:

 

Konkursu w ramach Poddziałania 8.2.3 „Wsparcie profilaktyki zdrowotnej dla obszaru ZIT” – projekty realizowane na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, w której skład wchodzą gminy:

 

Panie w wieku 25-59 lat, które przez 36 miesięcy nie wykonywały cytologii w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego badania cytologicznego.
Zapraszamy do Pracowni Cytologicznej (Poradnia Ginekologiczna ŚCO, parter, gabinet nr 6) zgodnie z harmonogramem pracy:

Poniedziałek 8:00 - 14:30
Wtorek 8:00 - 14:30
Czwartek 8:00 - 18:00
Piątek 8:00 - 12:00

W środę w Gabinecie działa Ginekologiczna Poradnia Chorób Sutka. Rejestracja w środę w Rejestracji Głównej ŚCO.

 

Spot promujący cytologię

 

Wydarzenie Data
Na przekór burzom i nowotworom 10.07.2018
Cytobusem strzał w dziesiątkę kwiecień, maj 2018

 

Media o Projekcie:

Urząd Marszałkowski - Cytologia - bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem do ŚCO [22.01.2019]

Rynek Zdrowia - Kielce: ŚCO zaprasza na dwa rodzaje cytologii, z upominkami i bezpłatnym dowozem [22.01.2019]

TVP3 - Kielce - Cytologia ratuje życie. Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka, czyli badania co trzy lata [22.01.2019]

Onet - Kielce - Bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem. ŚCO zaprasza na badania [21.01.2019]

TVP3 - Kielce - Zadbaj o swoje zdrowie. ŚCO zaprasza na bezpłatne badania cytologiczne [21.01.2019]

Radio Kielce - W ŚCO namawiają kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie [21.01.2019]

Radio FAMA - Rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy [21.01.2019]

Gazeta Wyborcza - Kielce - Za wykonanie cytologii w ŚCO rozdają upominki [20.01.2019]

FB - Nasze Kielce - Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza panie na bezpłatne badania cytologiczne. [18.01.2019]

FB - Kielce Dobre Miejsce - Każda pani otrzymuje po badaniu zestaw kobiecych upominków [18.01.2019]

TVP3 - Kielce - Rozmowa z dr Marcinem Pasiarskim [18.01.2019]

Starostwo Powiatowe w Kielcach - Cytologia bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem [17.01.2019]

Nasze Kielce - Zrób badania bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem [17.01.2019]

Radio Kielce - Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby [16.01.2019]

Radio eM - Badania cytologiczne bez kolejek, z bezpłatnym dowozem i upominkami [16.01.2019]

Tygodnik Ponidzia - Cytologia – bez kolejki, z upominkami i bezpłatnym dowozem do ŚCO [16.01.2019]

NFZ - Kielce - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy [16.01.2019]

Lokalna TV - Cytobus wśród najlepszych [03.01.2019]

TV Świętokrzyska - Cytobus ŚCO w onkologicznej TOP Dziesiątce 2018 [02.01.2019]

Radio eM - Cytobus ŚCO wyróżniony [02.01.2019]

Urząd Marszałkowski - Cytomammobus w onkologicznej Top Dziesiątce 2018 [02.01.2019]

TVP3 - Kielce - To pierwszy taki pojazd w Polsce. Świętokrzyski cytobus w TOP 10 [01.01.2019]

Gazeta Wyborcza - Kielce - Cytobus ŚCO w TOP Dziesiątce branżowego portalu onkologicznego [01.01.2019]

Onet - Kielce - Cytobus ŚCO doceniony w branżowym portalu [02.01.2019]

Radio Kielce - Badania profilaktyczne, a nasze postanowienia noworoczne [02.01.2019]

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego - Cytobus w trasie [07.11.2018]

Radio Kielce - Rycerze Kolumba zachęcają kobiety do badań profilaktycznych [30.10.2018]

Radio Kielce - Ostrowczanie chętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych [26.10.2018]

TVP Kielce - Po pierwsze - profilaktyka. Październik miesiącem walki z rakiem piersi [20.10.2018]

LokalnaTV Ostrowiec - Rycerze zapraszają panie [19.10.2018]

TVP Kielce - Jak badać samemu piersi? Akcja edukacyjna centrum onkologii [17.10.2018]

Onet KIELCE - ŚCO zaprasza na profilaktykę z nagrodami [03.10.2018]

Medycyna Praktyczna - ŚCO zaprasza na profilaktykę z nagrodami [02.10.2018]

Echo Dnia - Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Nowotwór piersi po raku płuc zbiera największe żniwo [01.10.2018]

Radio EM - ŚCO zachęca do badań [01.10.2018]

Radio Kielce - Kobiety chętniej badają się w Świętokrzyskiem [01.10.2018]

TVP3 Kielce - Profilaktyka na fali. Tysiące kobiet przebadanych przez ŚCO [01.10.2018]

Urząd Marszałkowski - ŚCO Zaprasza na profilaktykę z nagrodami [02.10.2018]

Radio Kielce - Rośliny z ogrodu botanicznego cieszą oczy zwiedzających [22.07.2018]

TVP3 Kielce - Po pierwsze profilaktyka. ŚCO w ogrodzie botanicznym [22.07.2018]

Urząd Marszałkowski - ŚCO zaprasza na bezpłatne badania cytologiczne [18.07.2018]

Urząd Marszałkowski - Kielce na trasie Ride 4 Women [11.07.2018]

TVP Kielce - "Ride for women"- promocja badań i zdrowego stylu życia [10.07.2018]

TV Świętokrzyska - "Ride 4 Women" - rajd ginekologów onkologów w Kielcach [11.07.2018]

Echo Dnia - Onkolodzy z całej Europy przejechali na rowerach przez Kielce [10.07.2018]

Radio eM - Przejechali przez Kielce by wesprzeć kobiety zmagające się z chorobą [10.07.2018]

Radio Kielce - Ride 4 Woman. Pedałują dla propagowania badań profilaktycznych [10.07.2018]

Gazeta Lekarska - R4W: Na dwóch kółkach na przekór burzom i nowotworom [11.07.2018]

Lokalna TV Ostrowiec - Cytobus ŚCO w Bodzechowie i Oksie [21.03.2018]

TVP3 Kielce - Walka z rakiem. Zadzwoń i zbadaj [20.03.2018]

Radio EM - Badania na wyciągnięcie ręki [05.03.2018]

Rynek Zdrowia - Świętokrzyskie: wiosną cytobus ŚCO wyruszy w trasę po województwie [02.03.2018]

Wrota Świętokrzyskie - Świętokrzyska onkologia pod strzechy [01.03.2018]

Telewizja Świętokrzyska - Bliżej na badania. ŚCO zakupiło pierwszy w Polsce cytobus [01.03.2018]

Radio Kielce - Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc [01.03.2018]

Lokalna TV Ostrowiec - Kobiety muszą być świadome [01.03.2018]

Urząd Marszałkowski - Onkologia bliżej ludzi [01.03.2018]

Echo Dnia - Pierwszy w Polsce cytobus zakupiło Świętokrzyskie Centrum Onkologii [01.03.2018]

Onet - Pierwszy w Polsce cytobus trafił do ŚCO [01.03.2018]

TVP Kielce - Głos Dnia [24.01.2018]

Radio Kielce - Dlaczego kobiety nie wykonują badań profilaktycznych? [21.06.2017]

Dla pacjenta