-A A +A

Profilaktyka raka piersi

Żyj zdrowo - wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno-informacyjne w województwie świętokrzyskim

"Żyj zdrowo"
Profilaktyka raka piersi
tel. 607 77 88 88

facebook.com/scozyjzdrowo

"Bądź świadoma"
Profilaktyka raka szyjki macicy
tel. 609 99 00 33

www.facebook.com/scobadzswiadoma

 

Dzień Kobiet z Cytologią (i mammografią) w ŚCO

Na Dzień Kobiet zrób sobie zdrowy prezent i skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych - cytologii i mammografii – zachęca Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Zapraszamy panie na cały weekend badań w placówkach ŚCO. Razem z nami w profilaktycznym weekendzie biorą udział szczypiorniści i biegacze.

Dzień Kobiet z Cytologią - co, gdzie, kiedy

8 marca 2019 r.

7.30 – 13.00 - Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3 – bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

17.30 – Hala Legionów w Kielcach – akcja edukacyjna przed meczem PGNiG Superligi PGE VIVE Kielce vs Orlen Wisła Płock. Razem z pracownikami ŚCO zaproszenia na badania będą wręczać zawodnicy VIVE: Michał Jurecki i Alex Dujszebajew

9 marca

9.00-14.00 - Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3 – bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

Czeka na panie przemiły zespół z Poradni Ginekologicznej oraz Pracowni Mammografii.

10 marca

12.00 – 14.30 – Suchedniów, Hala Sportowa, ul. Sportowa 3 – bezpłatne badania cytologiczne w cytobusie ŚCO oraz akcja edukacyjna podczas V Suchedniowskiego Biegu Kobiet „Nie cyckamy się z rakiem”.

Z cytologii mogą skorzystać panie w wieku 25 – 59 lat (badanie w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy należy wykonywać co 36 miesięcy). W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania cytologiczne - techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym, co pozwala wykryć więcej nieprawidłowych komórek. Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.

Mammografia jest dedykowana paniom w wieku 50 -69 lat (badanie w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy należy wykonywać co 24 miesiące). Rejestracja na mammografię: 607 77 88 88.

Wciąż za mało się badamy

Województwo świętokrzyskie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem zgłaszalności na badanie cytologiczne. Ale nie jest to powód do radości, bo cytologię wykonuje zaledwie około 21 procent mieszkanek naszego regionu, uprawnionych do tego badania. Najchętniej badały się mieszkanki powiatu kieleckiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego (ok. 24 % zgłaszalności na badanie). Najrzadziej – powiatu pińczowskiego, ostrowieckiego i skarżyskiego (około 13-14 %) – poinformowała na konferencji prasowej (6 marca) Joanna Wolszczak – Domańska, wicedyrektor ds. medycznych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W 2018 roku w regonie świętokrzyskim wykonano 30 610 badań, w tym 2 449 w cytobusie ŚCO. 393 kobiety skierowano do diagnostyki pogłębionej – dodała Barbara Osman – wicedyrektor ds. finansowych ŚOW NFZ.

Wykrycie nowotworu nie przekreśla kobiety

- Kobiety, które skierowano na pogłębioną diagnostykę, być może uratowaliśmy od rozwoju choroby nowotworowej. Bo to nie jest tak, że każda pacjentka z nieprawidłowym wynikiem cytologii na pewno rozwinie chorobę onkologiczną - tłumaczył dr Kamil Zalewski z Kliniki Ginekologii ŚCO, prezydent Europejskiej Sieci Ginekologów Onkologów, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy nie przekreśla również szans na macierzyństwo. – Staramy się leczyć młode kobiety z oszczędzeniem narządu rodnego, aby w przyszłości mogły zostać matkami. Ale to jest możliwe, kiedy nowotwór zostanie wcześnie wykryty – podkreślił. Apelował, aby kobiety korzystały z przysługujących im bezpłatnie badań cytologicznych, ponieważ rak szyjki macicy w początkowym stadium nie daje żadnych zauważalnych objawów. – Ból, plamienie między miesiączkami i po stosunku, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już zaawansowana i wymaga interwencji radioterapeuty, chirurga i ginekologa onkologa – mówił.

Głównym czynnikiem zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV, przebiegające również bezobjawowo w większości przypadków. Jak poinformował dr Zalewski, nawet do 80 % dorosłych kobiet i mężczyzn miało styczność z wirusem HPV przenoszącym się drogą płciową, dlatego warto promować badania cytologiczne i szczepienia przeciwko HPV.

 

Do badania cytologicznego zachęcają: Barbara Osman (wicedyrektor ds. ekonomicznych ŚOW NFZ), Joanna Wolszczak – Domańska (wicedyrektor ds. medycznych ŚOW NFZ), Agnieszka Rokita (TV Świętokrzyska), Magda Nowak (Radio eM Kielce), Iwona Murawska (Radio Kielce), Iwona Rojek (Echo Dnia), dr Kamil Zalewski (Klinika Ginekologii ŚCO, prezydent ENYGO – Europejska Sieć Młodych Ginekologów Onkologów), Katarzyna Bancer (PAP).

Do badania cytologicznego zachęcają: Barbara Osman (wicedyrektor ds. ekonomicznych ŚOW NFZ), Joanna Wolszczak – Domańska (wicedyrektor ds. medycznych ŚOW NFZ), Agnieszka Rokita (TV Świętokrzyska), Magda Nowak (Radio eM Kielce), Iwona Murawska (Radio Kielce), Iwona Rojek (Echo Dnia), dr Kamil Zalewski (Klinika Ginekologii ŚCO, prezydent ENYGO – Europejska Sieć Młodych Ginekologów Onkologów), Katarzyna Bancer (PAP).

 

Uwaga! Zamiast konkursu fotograficznego więcej nagród dla pań, które się zbadają

Średnio co 20 pani, która skorzysta z bezpłatnych badań mammograficznych lub cytologicznych w cytobusie, cytomammobusie lub poradni stacjonarnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i wymyśli hasło zachęcające do profilaktyki onkologicznej, ma szansę odebrać w nagrodę sprzęt AGD.

W związku z brakiem zgłoszeń na konkurs fotograficzny zapraszamy mieszkanki województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych (mammografii i cytologii) w ramach realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii programów profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz wczesnego wykrywania raka piersi oraz  do udziału w konkursie na hasło profilaktyczne. Na panie, które się zbadają i zachęcą inne kobiety do profilaktyki, czekają cenne nagrody.

Dla kogo nagrody

  • Dla średnio co 20 pacjentki, która wykona mammografię w poradni mammografii stacjonarnej lub w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ramach programu „Żyj zdrowo” – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim i wymyśli hasło zachęcające inne kobiety do profilaktyki. Program profilaktyki raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50 – 69 lat.
  • Dla średnio co 20 pacjentki, która wykona cytologię w poradni ginekologicznej, cytobusie lub cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach programu „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim i wymyśli hasło zachęcające inne kobiety do profilaktyki. Program profilaktyki raka szyjki macicy jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25 – 59 lat.

Co można wygrać

W nagrodę za aktywną profilaktykę i inwencję twórczą panie mają szansę otrzymać urządzenia, które przydadzą się każdym domu: miksery, żelazka parowe, wagi elektroniczne, kombiwary, suszarki do włosów.

Drogie panie, zmobilizujcie się, atrakcyjne nagrody czekają.

Projekty „Żyj zdrowo” – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie świętokrzyskim i „Być świadomą kobietą” – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim i na terenie Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Regulamin konkursu w załączniku u dołu strony.

 

Poddziałanie 8.2.2 Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie

„Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Północnego”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0002/16:

 

„Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Zachodniego”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0003/16:

 

„Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Wschodniego”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0005/16:

 

„Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego”, nr projektu RPSW.08.02.02-26-0007/16:

Spot promujący mammografię

Samobadanie piersi:

 

 

Broszura Samobadanie piersi str. 1.

Broszura Samobadanie piersi str. 2.

Broszura Samobadanie piersi str. 3.

Broszura Samobadanie piersi str. 4.

Broszura Samobadanie piersi str. 5.

Broszura Samobadanie piersi str. 6.

Broszura Samobadanie piersi str. 7.

Badania w cytomammobusie ŚCO:

Na badania należy zgłosić się z dokumentem tożsamości z numerem PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10-16. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie między 50 a 69 rokiem życia, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Wykrywania Raka Piersi. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Rejestracja na badania pod nr telefonu: 661 911 300.

 

Media o Projekcie:

https://kielce.tvp.pl/42878110/mastektomia-nie-pozbawia-kobiecosci-misja-pacjent-na-antenie-tvp3-kielce

https://kielce.tvp.pl/42223944/mastektomia-prewencyjna-co-trzeba-wiedziec-o-tym-zabiegu

https://kielce.tvp.pl/42175729/mastektomia-profilaktyczna-najlepsi-chirurdzy-ucza-sie-w-sco

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-86321

https://kielce.tvp.pl/42772731/planuje-dlugie-zycie-czyli-biala-sobota-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii

https://kielce.tvp.pl/42087911/biala-sobota-w-sco-regularne-badania-moga-calkowicie-wyeliminowac-ryzyko-nowotworu

https://kielce.tvp.pl/42071426/zadbaj-o-zdrowie-i-zapisz-sie-na-bezplatna-cytologie-i-mammografie

http://em.kielce.pl/region/biala-sobota-z-sco-i-nfz

https://www.swietokrzyskie.pro/biala-sobota-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii/

https://www.onet.pl/?utm_source=kielce.onet.pl_viasg_kielce&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=7328de49-4b84-4a14-8b2d-ee424c2613c9&sid=ef7f292c-e1ee-4126-bd8f-85e4b7950990&utm_v=2

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-84206

https://kielce.tvp.pl/42071426/zadbaj-o-zdrowie-i-zapisz-sie-na-bezplatna-cytologie-i-mammografie

https://kielce.tvp.pl/42087911/biala-sobota-w-sco-regularne-badania-moga-calkowicie-wyeliminowac-ryzyko-nowotworu

https://em.kielce.pl/region/biala-sobota-w-sco

https://radiofama.com.pl/aktualnosci/biala-sobota-z-profilaktyka-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii-w-kielcach

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/biala-sobota-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii-beda-darmowe-badania/ar/c14-14023721

https://kielce.tvp.pl/40443878/mammografia-badanie-ktore-moze-uratowac-zycie-specjalisci-opowiedza-o-nim-w-pierzchnicy

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Swietokrzyskie-badania-cytologiczne-i-mammograficzne-na-Dzien-Kobiet,192805,8.html

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Swietokrzyskie-badania-cytologiczne-w-regionie-wykonuje-jedynie-21-proc-kobiet-a-teraz-jest-okazja-w-SCO,192675,1013.html

https://www.swietokrzyskie.pro/dzien-kobiet-z-cytologia/?pdf=243273

https://www.mp.pl/onkologia/aktualnosci/205447,cytologia-na-dzien-kobiet-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii

http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci/cytologia,3041.html

http://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci/cytologia,3044.html

https://www.mp.pl/onkologia/aktualnosci/205757,cytologia-na-101

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82975

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-81495

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-81328

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-81107

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82908

https://kielce.tvp.pl/41645846/bezplatne-badania-cytologia-i-mammografia-na-dzien-kobiet

https://kielce.tvp.pl/41142561/biala-sobota-w-sco-badania-i-porady-specjalistow

https://kielce.tvp.pl/41118374/z-rakiem-mozna-wygrac-dzien-otwarty-w-swietokrzyskim-centrum-onkologii

https://kielce.tvp.pl/41069773/dzien-otwarty-sco-bezplatne-badania-wyklady-i-porady-specjalistow

https://kielce.tvp.pl/40994633/bezplatne-badania-ktore-ratuja-zycie-coraz-mniej-kobiet-decyduje-sie-na-mammografie

https://kielce.tvp.pl/40618379/profilaktyka-rosnie-w-sile-rekordowa-liczba-badan

https://kielce.tvp.pl/5354358/glos-dnia

https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/30502-w-dniu-kobiet-warto-pomyslec-o-zdrowiu-w-kielcach-beda-bezplatne-badania.html

http://www.em.kielce.pl/publicystyka/przebadaj-sie

Radio Kielce - Badania profilaktyczne, a nasze postanowienia noworoczne [02.01.2019]

TVP3 - Kielce - Po pierwsze - profilaktyka. Październik miesiącem walki z rakiem piersi [20.10.2018]

Radio Kielce - Co czternasta Polka zachoruje na raka piersi [07.11.2018]

Radio Kielce - Rycerze Kolumba zachęcają kobiety do badań profilaktycznych [30.10.2018]

Radio Kielce - Ostrowczanie chętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych [26.10.2018]

Radio Kielce - Wzrasta świadomość kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi [25.10.2018]

TVP Kielce - Po pierwsze - profilaktyka. Październik miesiącem walki z rakiem piersi [20.10.2018]

LokalnaTV Ostrowiec - Rycerze zapraszają panie [19.10.2018]

Radio Kielce - Czym jest biopsja i jak się ją wykonuje? [17.10.2018]

TVP Kielce - Jak badać samemu piersi? Akcja edukacyjna centrum onkologii [17.10.2018]

Radio Kielce - Rak piersi ma wiele objawów [10.10.2018]

Radio FAMA - Październik miesiącem świadomości raka piersi [04.10.2018]

Onet KIELCE - ŚCO zaprasza na profilaktykę z nagrodami [03.10.2018]

Medycyna Praktyczna - ŚCO zaprasza na profilaktykę z nagrodami [02.10.2018]

Echo Dnia - Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Nowotwór piersi po raku płuc zbiera największe żniwo [01.10.2018]

Radio EM - ŚCO zachęca do badań [01.10.2018]

Radio Kielce - Kobiety chętniej badają się w Świętokrzyskiem [01.10.2018]

TVP3 Kielce - Profilaktyka na fali. Tysiące kobiet przebadanych przez ŚCO [01.10.2018]

Urząd Marszałkowski - ŚCO Zaprasza na profilaktykę z nagrodami [02.10.2018]

Onet-Kielce - ŚCO znów rusza w trasę. Darmowe badania dla kobiet [07.09.2018]

Radio Kielce - Rośliny z ogrodu botanicznego cieszą oczy zwiedzających [22.07.2018]

TVP3 Kielce - Po pierwsze profilaktyka. ŚCO w ogrodzie botanicznym [22.07.2018]

TVP3 Kielce - Nowy mammograf w cytomammobusie [16.03.2018]

Echo Dnia - Na Dzień Kobiet zadbaj o swoje piersi [02.03.2018]

Echo Dnia - Na Dzień Kobiet zadbaj o swoje piersi [01.03.2018]

Radio Kielce - Jak wykonać samobadanie piersi? [28.02.2018]

Radio Kielce - Dlaczego kobiety nie wykonują badań profilaktycznych? [21.06.2017]

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij