-A A +A

Informacje projektowe

21-22 kwietnia cytobus ŚCO na targach Health&Beauty

Mieszkanki województwa świętokrzyskiego, które w najbliższy weekend odwiedzą Targi Kielce, aby poznać najświeższe trendy w dziedzinie zdrowia i urody, będą mogły w dniach 21- 22 kwietnia wykonać bezpłatnie badania cytologiczne w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Nasz salon profilaktyki, czyli mobilny gabinet położnej uatrakcyjni Targi Health&Beauty, które odbędą się w Targach Kielce. Z bezpłatnej cytologii podczas wydarzenia Health& Beauty  będą mogły skorzystać w dniach 21-22 kwietnia w godzinach 12.30 – 16.00 mieszkanki województwa świętokrzyskiego, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Żeby umówić się na bezpłatne badanie, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Poniżej link do wydarzenia:

http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,przystanek-dla-zdrowia-w-targach-kielce-wykonaj-bezplatne-badanie-w-cytobusie,23702.chtm

 

Z miłości do zdrowia robiliśmy badania w Pasażu Świętokrzyskim

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wsparło bezpłatnymi badaniami i poradami inicjatywę „Zdrowie kochamy  więc się badamy”, która odbyła się w Pasażu Świętokrzyskim w sobotę, 14 kwietnia. Hitem okazał się cytobus – czyli mobilny gabinet położnej ŚCO, w którym 29 pań wykonało bezpłatne badania cytologiczne.

Joanna Chądzńska i Jadwiga Zapała z Działu Promocji i Profilaktyki Onkologicznej ŚCO udzielały również informacji dotyczących profilaktyki raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, czerniaka i raka płuc, uczyły samobadania piersi, mierzyły ciśnienie tętnicze, stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz udzielały porad antytytoniowych osobom, które chciały rzucić palenie papierosów. Ogółem z instruktażu, porad i konsultacji skorzystało blisko 60 osób. W cytobusie ŚCO 28 pań wykonało bezpłatne badania cytologiczne, każda pacjentka została obdarowana kobiecym zestawem przypominającym o profilaktyce raka szyjki macicy.  

Ideą festynu „Zdrowie kochamy, więc się badamy” było propagowanie zdrowego stylu  życia, promocja działań na rzecz ochrony zdrowia oraz zwiększenie  świadomości wśród mieszkańców na temat profilaktyki zdrowia. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom akcji.

 

Na Wszechnicy Świętokrzyskiej o profilaktyce raka szyjki macicy

Studentkom Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach wyjaśnialiśmy, jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, a także, co każda młoda kobieta wiedzieć powinna o swoim zdrowiu intymnym i badaniu cytologicznym. Cytobus ŚCO dyżurował 7 kwietnia przed Wszechnicą Świętokrzyską.

Spotkania edukacyjne, które odbyły się 7 kwietnia w ramach wspólnej akcji Wszechnicy Świętokrzyskiej i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pt. „Dzień Kobiet trwa cały rok. Cytobus we Wszechnicy Świętokrzyskiej”, były połączone z badaniami profilaktycznymi w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej ŚCO. Wykłady na temat profilaktyki raka szyjki macicy prowadziła dla studentek mgr Elżbieta Sosnowska – Parzyszek z Poradni Ginekologicznej ŚCO. Uczestniczki spotkania otrzymały praktyczne materiały edukacyjne, wzięły również udział w konkursie na najciekawsze hasło zachęcające kobiety do badań cytologicznych. Mieliśmy naprawdę trudny wybór, ponieważ studiujące w tej uczelni młode kobiety wykazały się ogromną kreatywnością wymyślając wiersze, rebusy, a nawet plakaty. Nagrodą w konkursie był sprzęt AGD. 15 pań skorzystało z bezpłatnych badań cytologicznych. – Warto inwestować w profilaktykę, bo to długoterminowa inwestycja w siebie – uważa dr Agnieszka Walendzik – Ostrowska, pełniąca obowiązki dziekana Wydziału Humanistyczno – Pedagogicznego Wszechnicy Świętokrzyskiej – inicjatorka akcji.

Za dwa tygodnie – 21 kwietnia kolejna edycja akcji „Dzień Kobiet trwa cały rok. Cytobus we Wszechnicy Świętokrzyskiej”.

 

Nowy samochód dowiezie na cytologię w KOF

Nowy samochód (opel  vivaro, 126 KM,  ładowność 3020 kg, diesel biturbo), przystosowany również do przewozu osób niepełnosprawnych, został zakupiony przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Dzięki temu mieszkanki Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego będą mogły łatwo i bezpłatnie dotrzeć do ŚCO na badania profilaktyczne (cytologię). Aby zamówić transport na badanie, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 609 99 00 33.

Samochód może pomieścić 9 osób (z kierowcą), jest również dostosowany do przewożenia dwóch wózków inwalidzkich, posiada windę, podest i uchwyt ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Pojazd został oklejony charakterystycznym bilboardem zachęcającym do badań cytologicznych. – Robimy wszystko, żeby ułatwić paniom dostęp do badań profilaktycznych. Zapraszamy do korzystania z tej diagnostyki, bo dzięki takiemu prostemu badaniu jak cytologia, możemy wygrać walkę z rakiem szyjki macicy – mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas dodał, że warto inwestować w swoje zdrowie i korzystać z oferowanych udogodnień.

Zakup auta wraz z adaptacją do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (ponad 141 tys. zł ) został sfinansowany z projektu Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z terenu Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego do badań profilaktycznych” realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz z partnerami - Samorządowym Ośrodkiem Zdrowia w Miedzianej Górze z siedzibą w Kostomłotach II oraz Samorządowym Zakładem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020.

Celem projektu jest wzrost świadomości kobiet oraz ich partnerów, dotyczącej chorób nowotworowych (przede wszystkim raka szyjki macicy), motywacja do eliminowania czynników ryzyka i do prowadzenia zdrowego stylu życia, motywacja do częstszego wykonywania badań profilaktycznych. Projekt jest adresowany do minimum 4000 kobiet w wieku 25-59 lat, pracujących lub biernych zawodowo, które uczą się, pracują lub zamieszkują na obszarze Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Uczestniczki projektu mają zostać objęte badaniami przesiewowymi w celu wczesnego wykrycia nowotworów szyjki macicy. Każda pacjentka, która wykona cytologię w ramach projektu „Być świadomą kobietą” otrzymuje atrakcyjne upominki przypominające o profilaktyce.

Działania w projekcie (spotkania edukacyjne, informacje) są skierowane również do mężczyzn, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarek/położnych. Do tej pory odbyły się i są organizowane konferencje dla liderów społeczności lokalnych, POZ, organizacji pozarządowych, lekarzy i pielęgniarek, spotkania edukacyjne na uczelniach wyższych dla kobiet wchodzących na rynek pracy, spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn w gminach. Najbliższe spotkania edukacyjne w KOF: 1 lutego w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, godz. 11.00

Okres realizacji projektu: wrzesień 2017 r. – 31 sierpnia 2019 r.  KOF obejmuje gminy: Kielce, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk.

Media o projekcie:

TVP Kielce

TV Świętokrzyska

Radio Kielce

Wrota Świętokrzyskie

Urząd Marszałkowski

 

Ze studentkami WSEPiNM o profilaktyce raka szyjki macicy

 

W Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach odbyła się 7 stycznia konferencja edukacyjna na temat profilaktyki raka szyjki macicy dla młodych kobiet wchodzących na rynek pracy w ramach projektu Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym – realizowanego przez ŚCO.

Uczestniczyło w niej ponad 100 studentek pielęgniarstwa. Wykłady prowadzili specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: dr n med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, mgr Jadwiga Zapała - specjalista promocji zdrowia i  mgr Elżbieta Parzyszek - położna. Uczestniczki konferencji poznały zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, dowiedziały się, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, dlaczego warto chronić się przed zakażeniem wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór.  Dowiedziały się również, na czym polega badanie cytologiczne. Jak podkreślił dr Leszek Smorąg - kierownik projektu, tylko niewiele ponad  

20 % mieszkanek województwa świętokrzyskiego korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. - Gdyby wykonywały to badanie regularnie co trzy lata, kobiety w naszym województwie nie umierałyby na raka szyjki macicy. Dlatego chcemy dotrzeć z informacjami o profilaktyce do jak najmłodszych kobiet.

Rocznie w województwie świętokrzyskim na raka szyjki macicy zachorowuje ponad 70 kobiet. Co roku z powodu tego nowotworu  umiera w naszym regionie ponad 30 kobiet. Choroba rozwija się przez wiele lat, praktycznie nie dając żadnych objawów, natomiast można ją wykryć we wczesnym stadium wykonując cytologię. 

Organizatorem konferencji było Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z dr Grzegorzem Gałuszką - dziekanem Wydziału Nauk Medycznych WSEPINM. – To bardzo cenna inicjatywa, podnosząca świadomość społeczną młodych kobiet. Pielęgniarki będą tę wiedzę przekazywać pacjentkom. Zamierzamy wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizować jeszcze jedną taką konferencję w semestrze letnim -  dodał dziekan Grzegorz Gałuszka.

Projekt „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy poprzez działania zachęcające kobiety z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego do badań profilaktycznych”, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, będzie realizowany do końca września 2019 roku. W ramach projektu odbywają się spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn w każdej gminie wchodzącej w skład KOF, konferencje na uczelniach kieleckich wyższych dla kobiet wchodzących na rynek pracy oraz dla lekarzy i pielęgniarek. Kobiety w wieku 25 -59 lat mogą korzystać z bezpłatnego dowozu na badanie cytologiczne do ŚCO. Rejestracja na badanie i zamawianie bezpłatnego dowozu pod numerem tel. 609 99 00 33.

Media o projekcie:

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-65623

http://kielce.tvp.pl/35512529/byc-swiadoma-kobieta

http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/25433-specjalisci-sco-przekonuja-do-badan-profilaktycznych.html

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/o-profilaktyce-raka-szyjki-macicy-dla-studentek-pielegniarstwa-w-kielcach,12825320/

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij