-A A +A

104 procent frekwencji na Białej sobocie na dobry początek

Aż 104 badania: 42 mammografie i 62 cytologie wykonaliśmy podczas „Białej soboty na dobry początek”, która odbyła się 14 stycznia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dziękujemy za wspaniałą frekwencję i wciąż zapraszamy na badania w ramach realizowanych przez ŚCO programów profilaktyki onkologicznej.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na bezpłatne badania w ramach Programu profilaktyki raka piersi oraz Programu profilaktyki raka szyjki macicy przyjechały do nas panie z całego województwa, od Skarżyska po Ponidzie i Ostrowiec Świętokrzyski. Nasza profilaktyczna ekipa dała z siebie wszystko. Uruchomiliśmy 3 gabinety ginekologiczne, w których cytologię pobierały trzy położne. Techniczka elektroradiologii wykonała w tym dniu 42 mammografie.

Podczas briefingu dla mediów dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej kierujący Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO, podsumował ubiegły rok w profilaktyce onkologicznej. W 2022 roku w ŚCO wykonano 5,5 tys. profilaktycznych  mammografii i 5005 cytologii. Połowa tych badań została zrealizowana w mobilnych pracowniach diagnostycznych ŚCO: cytomammobusie i cytobusie, które przyjeżdżały do każdej gminy w województwie świętokrzyskim. Trafionym przedsięwzięciem okazały się również białe soboty organizowane co miesiąc w ŚCO. Z tej formy profilaktyki skorzystało prawie 1000 osób.

W wyniku badań mammograficznych 250 pacjentek zostało skierowanych do dalszej diagnostyki (w tym USG piersi) – Ponieważ badania wykazały pewne zmiany, które niekoniecznie oznaczają nowotwory złośliwe – zaznaczył specjalista. 125 pań spośród tych, które wykonały profilaktyczną cytologię, skierowano na pogłębioną diagnostykę, przy czym nie stwierdzono żadnego przypadku raka szyjki macicy.

Jak podkreślił dr Leszek Smorąg, profilaktyka ma kluczowe znaczenie w walce z rakiem. - Kiedy pacjentka przychodzi do nas zbyt późno, nie mamy żadnego wpływu na jej leczenie. W przypadku objawowego raka szyjki macicy przeżywalność pacjentek wynosi 60 %. W przypadku przedklinicznego wykrycia nowotworu podczas badań profilaktycznych przeżywalność wynosi 100%. Dzięki temu kobiety same dają sobie szansę na przeżycie, a nam na wdrożenie skutecznej terapii. W raku piersi wykrycie nowotworu na wczesnym etapie daje 95 % szans na pełne wyleczenie – tłumaczył dodając, że profilaktyczna mammografia umożliwia wykrycie raka piersi na dużo niższym stopniu zaawansowania klinicznego, co daje pacjentce większe szanse nie tylko na przeżycie i wyleczenie, ale również na mniej okaleczające leczenie i uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego po zakończeniu terapii.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji.

Nadal zapraszamy na bezpłatne badania profilaktyczne:

mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi, rejestracja na badanie: 607 77 88 88;

cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, rejestracja na badanie: 609 99 00 33.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20; Profilaktyka raka piersi – subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0003/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion południowy RPSW.08.02.02-26-0004/20 ). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Więcej informacji o projektach:

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny-0

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-poludniowy

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-poludniowy-0

Aktualności
Udostępnij