-A A +A

255 osób zostało przebadanych dzięki realizacji projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”

Z tej grupy kilkudziesięciu pacjentów zostało skierowanych na dodatkowe badania do specjalistów między innymi kardiologów i laryngologów. Projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” realizują wspólnie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Wśród przebadanych pacjentów są między innymi pracownicy Fabryki Kotłów Sefako S.A z Jędrzejowa, Szkoły Podstawowej w Psarach, firmy Chemar Armatura, Cukierni Świat Słodyczy a także Spółdzielni Mieszkaniowej Domator w Kielcach.

- Na przeprowadzenie badań i działań edukacyjnych pozyskaliśmy z Funduszy Europejskich prawie 80 milionów złotych. Projekt w takiej skali do tej pory nie był realizowany nie tylko w naszym regionie, ale także w kraju. Cieszę się, że osoby pracujące w naszym województwie będą mogły skorzystać z badań i bardzo do tego zachęcam. Zachęcam pracodawców i osoby indywidualne - mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Z szerokiego pakietu badań mogą skorzystać osoby w wieku 45 plus. Warunkiem skorzystania z projektu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.

Projekt składa się z kilku etapów. W pierwszym pacjenci wypełniają ankietę medyczną, mierzone jest ciśnienie i wykonywany jest bardzo szeroki panel badań laboratoryjnych, składający się z 14 pozycji, to m.in.: morfologia, jonogram, aminotransferazy, TSH, lipidogram, poziom witaminy D3.

- To badania, które dają odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących tego co dzieje się z organizmem. Wyniki badań trafiają do pacjentów, ale co ważne także do lekarza medycyny pracy, który je analizuje i omawia w czasie teleporady. Lekarz medycyny pracy może skierować na dalszą diagnostykę – mówi Anna Mikołajczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach.

Wśród specjalistów są kardiolodzy, lekarze genetycy, laryngolodzy, pulmonolodzy. Do specjalistów tych trafią osoby z określonymi wskazaniami medycznymi.

- Jest to rzeczywiście innowacyjny program, który skierowany jest do dużej populacji mieszkańców naszego regionu. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii będziemy prowadzić badania genetyczne u pacjentów wyłonionych w pierwszym etapie programu. Te badania pozwolą nam wychwycić pacjentów z predyspozycjami do zachorowań na choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. A to są główni zabójcy naszego społeczeństwa. Cały nasz zespół fascynuje, że będziemy mogli wziąć udział w takim przedsięwzięciu – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Po przeprowadzeniu wywiadu i analizie wyników oraz ankiet genetycznych lekarz genetyk może skierować pacjentów na badania w kierunku mutacji genu BRCA1 i BRCA2 a także w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej i zakrzepicy. Natomiast w poradni kardiologicznej będzie wykonane echo serca, holter ciśnieniowy, holter EKG. U lekarza pulmonologa będzie konsultacja specjalistyczna i możliwość wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej. U laryngologa dostępne będzie badanie nasofiberoskopem i ewentualnie dalsza diagnostyka – taka jak biopsja.  W poradni rehabilitacyjnej pacjenci będą mogli skorzystać z zabiegów, które są dostępne w WOMP oraz z urządzeń, umożliwiających rehabilitację zawrotów głowy, zaburzeń równowagi i nietrzymania moczu. Dzięki realizacji tego projektu zakupiony został nowoczesny sprzęt, bardzo potrzebny w rehabilitacji. Na tej długiej liście znajduje się między innymi nowoczesny fotel wykorzystywany np. w leczeniu nietrzymania moczu.

Mężczyźni w wieku 45 + będą mogli skorzystać z badania usg prostaty wykonywanych przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.  Badania te będą wykonywane w mobilnym gabinecie, który będzie przemieszczał się po całym województwie.

Z badań skorzystali już pracownicy spółki Chemar Armatura. Krzysztof Sołkiewicz, członek zarządu i dyrektor generalny firmy podkreślał, że dla zarządzających przedsiębiorstwem bardzo ważne jest zdrowie pracowników.

- Tak się składa, że trzon naszej firmy stanowią pracownicy w wieku 45 plus. Stąd, gdy usłyszeliśmy o tej inicjatywie nie wahaliśmy się, żeby wejść w akcję. Ale przyznaję, że nasi pracownicy są bardzo świadomi i nie musieliśmy ich specjalnie namawiać do tego, żeby się badali. Bardzo się ucieszyliśmy, że ten nasz największy kapitał, czyli pracownicy zostali kompleksowo przebadani – mówi Krzysztof Sołkiewicz.

Z badań skorzystało już 255 osób

- Z tej grupy kilkadziesiąt osób zostało skierowanych na dodatkowe konsultacje kardiologiczne i rehabilitacyjne a także laryngologiczne oraz pulmonologiczne – mówi Anna Misztal, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Badania wykonywane są w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy a także Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, mogą zostać zgłoszone do udziału w badaniach przez pracodawcę, mogą także zgłaszać się indywidualnie.  Co ważne, badania oraz oferowane w projekcie zajęcia edukacyjne przeprowadzane są także w siedzibach firm. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja.

Wartość projektu: 78 996 917, 59 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 67 055 556,00 zł

Rejestracja do projektu pod numerem telefonu:

  • Pracownicy zgłaszający się indywidualnie: 41 347 97 44
  • Zakłady pracy: 41 347 97 42, 41 347 97 12
  • Biuro projektu pod numerem telefonu: 41 347 97 42

Źródło: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, zdjęcia: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej o projekcie: Profilaktyka świętokrzyskich pracowników | ŚCO Kielce

 

Aktualności
Udostępnij