-A A +A

Moja maseczka chroni Ciebie, Twoja maseczka chroni mnie

Od 16 kwietnia - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów - obowiązkowo po wyjściu z domu zakrywamy usta i nos maseczką lub innymi środkami (maski, odzież lub jej części), aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Obowiązek zakrywania nosa i ust działa do odwołania.

Kiedy używać maseczki/ innego środka zakrywającego usta i nos

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (z wyłączeniem osób tam zatrudnionych, chyba, że są to osoby wykonujące w danym budynku bezpośrednią obsługę klientów/interesantów) przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) wobiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych (np. klatki schodowe, windy, pralnie).

 

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są między innymi:

1) kierujący pojazdem samochodowym, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem;

2) dzieci do ukończenia 4 roku życia;

3) osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności;

4) duchowny sprawujący kult religijny;

5) żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych.

Pełny tekst rozporządzenia dostępny w załączniku.

Jak używać maseczki

Maseczka ochronna jest skuteczna tylko wtedy, kiedy jest prawidło używana. Jak właściwie zakładać, nosić i zdejmować maseczkę ochronną jednorazowego użytku demonstruje mgr Jadwiga Zapała - specjalista promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. Zachęcamy do obejrzenia filmu (TUTAJ) i stosowania się do zaleceń:

1.       Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

2.       Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż ją tak, aby dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską).

3.       Jeśli maseczka posiada w górnym brzegu wszyty metalowy pasek, delikatnie dopasuj go u nasady nosa.

4.       Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli to się zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

5.       Nigdy nie odsłaniaj nosa, czy ust w trakcie noszenia maseczki. Jeśli to się zdarzy, wymień maseczkę na nową i dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

6.       Wymień maseczkę na nową, kiedy stanie się wilgotna.

7.       Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.

8.       Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to nie dotykając przedniej jej części, chwyć za wiązanie z tyłu i rozwiąż je (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, po kolei zdejmij każdy uchwyt).

9.       Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.

10.   Na koniec umyj ręce wodą z mydłem i zdezynfekuj je.

 

Uwaga! Noszenie maseczki nie zwalnia nas z przestrzegania innych zaleceń, m.in. dystansu społecznego (co najmniej 2 m odległości od drugiej osoby) , częstego mycia i dezynfekowania rąk.

Aktualności
Udostępnij