-A A +A

Nie ignoruj objawów nowotworów głowy i szyi – badaj się teraz!

Wzmożona czujność i zgłoszenie się na bezpłatne badania profilaktyczne mogą uratować zdrowie i życie. Nie czekajmy na koniec pandemii COVID-19, badajmy się teraz – apelują specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Trwa IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Na konferencji prasowej inaugurującej to wydarzenie specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przekonywali, że nie należy odkładać badań na koniec pandemii, bo może być już za późno. – Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami, pacjenci boją się lekarzy, lekarze boją się pacjentów. W efekcie zgłaszają się do nas chorzy w III i IV stadium zaawansowania nowotworu – mówił dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.

- Mamy nowoczesną klinikę i ambulatorium chirurgii głowy i szyi, jest zespół specjalistów, kierowany przez doktora Sławomira Okłę, to najwyższej klasy fachowcy, którzy potrafią wcześnie rozpoznać te nowotwory i je wyleczyć z pomocą chirurgii, radio i chemioterapii, tylko pacjent musi do nas się zgłosić w odpowiednim momencie. Dlatego zapraszamy na badania profilaktyczne – powiedział profesor dr hab. Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Czy jesteś z grupie ryzyka?

Jak podkreślał dr n.med. Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO, szczególnie narażone na zachorowania na nowotwory rejonu głowy i szyi są osoby:

  • palące papierosy,
  • nadużywające alkoholu,
  • zagrożone ryzykiem infekcji wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).

Ryzyko zakażenia się wirusem HPV jest większe u osób mających kilku partnerów seksualnych, uprawiających seks oralny. – I rzeczywiście w ciągu ostatnich lat o ponad 20 procent wzrosła liczba młodych ludzi, którzy zachorowali na raka krtani w wyniku infekcji wirusem HPV – mówił dr Sławomir Okła.

  • Czynnikiem, który może usposabiać do rozwoju tych nowotworów, jest także narażenie na wdychanie wyziewów chemicznych, pyłu drzewnego i węglowego.

- Ale głównym czynnikiem sprawczym jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Ponad 90 procent naszych pacjentów to osoby palące – mówił dr Okła. Dzieje się tak, ponieważ narażenie na dym tytoniowy skutkuje powolną przemianą nowotworową całej błony śluzowej górnych dróg oddechowych i pokarmowych, doprowadzając do powstania tzw. „skażonej śluzówki”. Wieloletnie palenie tytoniu zwiększa 30-krotnie ryzyko zachorowania na raka krtani, a równoczesne palenie tytoniu i picie alkoholu zwiększa to ryzyko aż 330-krotnie!

Czy masz chrypkę lub inne objawy alarmowe?

Objawy nowotworów głowy i szyi są bardzo niecharakterystyczne. – Można łatwo pomylić je z infekcją. I czasem tak bywa, pacjent chodzi od specjalisty do specjalisty, bierze już trzeci antybiotyk, bezskutecznie – tłumaczył dr Okła.  - Powinna się nam zapalić czerwona lampka, jeśli przez ponad 3 tygodnie utrzymuje się którykolwiek z takich objawów, jak:

  • chrypka,
  • ból gardła,
  • pieczenie języka,
  • niegojące się owrzodzenia oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem,
  • jednostronna niedrożność dziurki nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa,
  • guz na szyi.

- Rozejrzyjmy się wokół siebie, jeśli w rodzinie mamy osobę, która pali papierosy, ma chrypkę lub inne objawy alarmowe, namówmy ją na badania, bo to może jej uratować życie – apelował dr Okła.

Na co czekasz?

O tym, że czas ma ogromne znaczenie mówił również Marek Walo, który 8 lat temu rozpoczął swoją walkę z rakiem krtani. Zaczęło się banalnie od chrypki, która utrzymywała się przez dłuższy czas. Kiedy trafił do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, okazało się, że nowotwór zniszczył mu krtań. Konieczna była laryngektomia – całkowite usunięcie krtani. - Zdecydowałem się na operację w ciągu tygodnia.  Dzięki temu żyję i mówię, bo mam założoną protezę głosową.  – mówił. – Radzę wszystkim, żeby nie odkładali badań na później, bo potem może się okazać, że już jest za późno.

Z bezpłatnych badań w ramach programu „Twój świadomy wybór – Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi”, przeznaczonych dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, będące w grupie ryzyka lub mające jeden z objawów alarmowych. Jak poinformował lek.med. Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO, w ramach tego programu przebadało się już ponad 6 tys. osób. U ponad 60 pacjentów wykryto zmiany nowotworowe. – Można powiedzieć, że dzięki temu programowi uratowaliśmy tym osobom zdrowie, a nawet życie – dodał. Program będzie realizowany do końca 2021 roku. Z bezpłatnych badań może skorzystać jeszcze blisko 2 tys. osób. Rocznie w województwie świętokrzyskim nowotwory rejonu głowy i szyi rozpoznaje się u ponad 400 osób. W tym samego raka krtani – u ponad 80 osób.

Rejestracja na bezpłatne badania nasofiberoskopowe wraz z konsultacją laryngologiczną dla osób w wieku 40-65 lat, które mają czynniki ryzyka lub zauważyły u siebie objawy alarmowe, pod numerem: 41 36 74 653. Uwaga! W dniach 20-24.09.2021 nie obowiązują limity wiekowe!

Aktualności
Udostępnij