-A A +A

Onkoplastycznie i kompleksowo - chirurdzy z całej Polski na warsztatach chirurgii piersi w ŚCO

Pięćdziesięciu chirurgów z całej Polski dzieliło się doświadczeniami i doskonaliło swoje umiejętności w zakresie chirurgii piersi podczas dwudniowych (11-12.04.2025)  XIII Warsztatów Chirurgii Piersi: chirurgia onkoplastyczna piersi, kompleksowe podejście do leczenia, które odbyły się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- W leczeniu raka piersi najważniejsze jest leczenie radykalne z zachowaniem tego, co najważniejsze dla kobiety, estetyki piersi. Dlatego już po raz trzynasty przyjeżdżają do nas najlepsi specjaliści z Polski i z Niemiec, którzy prowadzą warsztaty poświęcone temu, jak doskonalić jeszcze chirurgię piersi. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie – powiedział prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na otwarciu wydarzenia.

Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Endokrynologicznej i Ogólnej PUM w Szczecinie, spotkania warsztatowe, połączone z praktyczną wymianą doświadczeń i umiejętności, są niezwykle potrzebne, ponieważ leczenie raka piersi zmienia się cały czas. - Wchodzą nowe techniki, nie tylko operacyjne, ale także leczenia radioterapeutycznego i chemioterapii. Nasza działalność chirurgiczna musi być dostosowana do tych zmian w rozumieniu zmniejszenia agresywności chirurgii. Należy wykonać chirurgicznie to, co jest niezbędne dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentki, ale bez większego urazu. Cały czas analizujemy nasze działania, piśmiennictwo i próbujemy wypracować optymalne działania - dodał.

Rosną możliwości leczenia i…oczekiwania pacjentek

W ocenie dr n. med. Marka Budnera, kierownika Breast Unit w Bad Saarow w Niemczech, w ciągu ostatnich 20 lat Polska dołączyła do najlepszych krajów Unii Europejskiej pod względem leczenia chorych z rakiem piersi. - Centra leczenia chorób piersi w Polsce nie odstają pod względem jakości i zakresu leczenia od krajów Europy zachodniej. Są dostępne zarówno nowe leki, stosowane w wytycznych międzynarodowych, jak i nowe metody operowania. Wasze sale operacyjne są często lepiej wyposażone niż nasze w Niemczech – mówił specjalista z Bad Saarow.

Dr hab. n. med. Jerzy Jankau, kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej UCK GUMed w Gdańsku podkreślił, że współpraca interdyscyplinarna pomiędzy onkologami, chirurgami onkologami i chirurgami plastycznymi jest niezbędna,  żeby wszyscy specjaliści zaangażowani w proces leczenia pacjentek z rakiem piersi mogli nie tylko wymienić wiedzę i doświadczenie, ale także porównać swoje możliwości, również w odniesieniu do skali międzynarodowej. - Z punktu widzenia chirurgii rekonstrukcyjnej nie mamy się czego wstydzić. Coraz więcej ośrodków w Polsce potrafi robić to, co się wykonuje na świecie, i osiąga bardzo dobre efekty – ocenił prof. Jerzy Jankau.

Jak informuje dr n.med. Artur Bocian, specjalista chirurgii onkologicznej z Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii operacje oszczędzające, które są głównym elementem chirurgicznego leczenia raka piersi, stanowią blisko 74 procent. W ośrodku wykonywane są również  mastektomie podskórne z jednoczasową rekonstrukcją implantami, ekspanderami oraz odtworzeniem kształtu i wyniosłości piersi przy pomocy płatów z tkanek własnych (np. mięśnia najszerszego grzbietu). Rocznie w ŚCO leczonych chirurgicznie z powodu raka piersi jest ponad 1000 kobiet. W ŚCO funkcjonuje Breast Cancer Unit.

Problemem, któremu poświęcono sporo miejsca, było urealnienie oczekiwań pacjentek, rozbudzonych przekłamanymi przekazami z mediów społecznościowych. – Obecnie wiedza internetowa jest bardzo szeroka, ale nie zawsze odpowiada prawdzie i bardzo często powoduje wytworzenie nierealnych oczekiwań wśród pacjentek. Jako medycy musimy wyjaśniać, jakie są faktycznie możliwości działań chirurgicznych i zachowawczych w zakresie chirurgii piersi – mówił prof. Piotr Prowans.

Organizatorem warsztatów było Świętokrzyskie Centrum Onkologii - Klinika Chirurgii Onkologicznej. Dwudniowe wydarzenie, prowadzone w formie kursów mistrzowskich, co roku gromadzi chirurgów z całej Polski, specjalizujących się w chirurgii piersi. W tegorocznych warsztatach uczestniczyło 50 chirurgów. Zabiegi odbywały się w dwóch salach operacyjnych z transmisją online do sali wykładowej. Podczas pierwszego dnia warsztatów zostały wykonywane 4 zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej (usunięcie gruczołu piersiowego wraz z jednoczasową rekonstrukcją), następnego dnia przeprowadzone zostały 2 zabiegi z zakresu symetryzacji piersi (wyrównywanie asymetrii piersi u pacjentek po zabiegach rekonstrukcyjnych).

Część praktyczną poprzedziły wykłady dotyczące planowania  doboru implantów w zabiegach symetryzacyjnych po mastektomiach podskórnych z powodu raka piersi (dr n. med. Marek Budner, Breast Unit w Bad Saarow), wykorzystania powięzi mięśnia piersiowego do stabilizacji implantu piersi (prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, Klinika Chirurgii Plastycznej PUM, Szczecin), radioterapii w raku piersi - co nowego po SGBCC 2025 (dr hab. n. med. Piotr Kędzierawski, Klinika Radioterapii ŚCO).

Aktualności
Udostępnij