-A A +A

Uczyliśmy profilaktyki WZW i higieny rąk

28 lipca z okazji Światowego Dnia WZW w ŚCO doradzaliśmy jak uniknąć ryzyka zakażenia wirusowymi zapaleniami wątroby i uczyliśmy prawidłowej higieny rąk.

W Strefie wiedzy o WZW, która mieściła się w holu głównym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach informowały, o czynnikach ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A, B i C. Udzielały informacji, gdzie można wykonać badania w kierunku zakażenia tymi wirusami, a także kto powinien wykonać sobie takie badania. – Przeciwko WZW B można zabezpieczyć się szczepionką. Przed wirusem HCV, który przenosi się przez krew i błony śluzowe, chroni nas przestrzeganie higieny. Zwracajmy również uwagę, na to, czy kosmetyczka i fryzjer używają zdezynfekowanych narzędzi, a pracownicy służby zdrowia jednorazowego sprzętu i rękawiczek – radziła Ewa Ziemkiewicz z WSSE.

Jadwiga Zapała – specjalista promocji zdrowia z ŚCO wskazywała na powiązania zakażeń WZW z rakiem wątroby, uczyła, jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i diagnostyki pod kątem zakażenia WZW. – Joanna Siudowska, pielęgniarka epidemiologiczna z ŚCO uczyła prawidłowej higieny rąk. – Ta prosta czynność może uratować nam zdrowie i życie. Gdybyśmy umieli prawidłowo dezynfekować ręce, uniknęlibyśmy wielu zakażeń wirusami i bakteriami – tłumaczyła. Średnio na mycie rąk poświęcamy 11 sekund. W ten sposób tylko je opłukujemy, z myciem ma to niewiele wspólnego. – Ręce powinno się myć około minutę, dokładnie rozprowadzając środek czyszczący na każdej części, nie zapominając o wierzchu dłoni – wyjaśniała.

Z takiego instruktażu skorzystało około 50 osób. Informacje i ulotki edukacyjne otrzymało 60 osób.

Aktualności
Udostępnij