5 grudnia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się uroczyste poświęcenie kopii obrazu Św. Karola Boromeusza, daru kieleckich historyków oraz pasjonatów dziejów Karczówki dla pacjentów i pracowników ŚCO.
W uroczystości uczestniczyli darczyńcy, Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, ks. biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, prof. Beata Wojciechowska, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, pracownicy i pacjenci ŚCO.
Jak powiedział profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, dzięki wsparciu marszałek Renaty Janik i Zarządu województwa świętokrzyskiego możliwości leczenia pacjentów onkologicznych w tym szpitalu są ogromne. – Ale Świętokrzyskie Centrum Onkologii to jest takie szczególne miejsce między niebem a ziemią. Dla nas są ważne nie tylko sprawy jakości operacji, precyzyjności, ale też pamiętamy o tym, że pacjent to jest psyche i fizis. Leczenie samego ciała bez wsparcia duchowego byłoby niepełne – mówił. Dlatego w ŚCO, zgodnie z prośbami pacjentów, znajduje się stała wystawa fotografii wykonanych przez Arturo Mari, przedstawiających papieża Św. Jana Pawła II. Wizerunek Św. Karola Boromeusza, który znalazł swoje miejsce w tzw. korytarzu papieskim, jest również odpowiedzią na ich potrzeby.
Marszałek Renata Janik dodała, że przekazany obraz jest nie tylko hołdem dla tych, którzy walczyli z epidemią, ale może służyć współczesnym jako inspiracja do podejmowania działań na rzecz społeczności.
Historię wizerunku przedstawił dr Jerzy Michta, historyk, były wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, badacz dziejów Karczówki.
Przekazany obraz z wyobrażeniem św. Karola Boromeusza namalowany został w 2023 r. przez Monikę Tarnowską-Reszczyńską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki, w celu upamiętnienia 400 rocznicy zakończenia epidemii, która miała miejsce w latach 1622-1624 w dobrach biskupów krakowskich.
Według przekazów ówczesny biskup krakowski Marcin Szyszkowski modlił się o ustanie epidemii za wstawiennictwem św. Karola Boromeusza, obiecując wybudowanie kościoła pod jego wezwaniem jako wotum dziękczynne. Odpowiedni dokument o fundacji kościoła na Karczówce biskup Szyszkowski wystawił w Kielcach 2 maja 1624 r. po zakończeniu epidemii.
Swoją kompozycją obraz nawiązuje do pochodzącego z Włoch XVII – wiecznego wizerunku Św. Karola Boromeusza, znajdującego się w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, w kaplicy Lubomirskich poświęconej Św. Karolowi Boromeuszowi, arcybiskupowi Mediolanu. Autor oryginału malowidła pochodzącego sprzed 1604 r. jest nieznany.
Św. Karol Boromeusz (1538- 1584), patron chrzcielny św. Jana Pawła II, był kardynałem, arcybiskupem Mediolanu, reformatorem Kościoła, fundatorem szkół, szpitali i przytułków. Wsławił się tym, że kiedy Mediolan i okolice kilkakrotnie nawiedzały epidemie, wzywał do stosowania się do higienicznych zaleceń medyków, posługiwał odprawiając msze na ulicach, z własnych funduszy wspierał potrzebujących rozdając im żywność, lekarstwa i odzież. Podczas epidemii w 1577 r. , prowadził boso procesję pokutną ulicami miasta, po której epidemia wygasła. Jest uważany za patrona chorych, ojców duchownych, nauczycieli seminarium i bibliotekarzy.