-A A +A

Pracownia Terapii Zajęciowej ŚCO znów zaprasza na zajęcia

Pracownia Terapii Zajęciowej ŚCO znów zaprasza na zajęcia

Od 1 marca Pracownia Terapii Zajęciowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znów otwiera się dla pacjentów i ich bliskich. W warunkach reżimu sanitarnego będzie można pod opieką terapeutów bezpłatnie skorzystać z twórczych i relaksujących zajęć w formie online i stacjonarnie.

Po kilkumiesięcznej przerwie, wymuszonej przez pandemię wirusa SARS-CoV-2, Pracownia Terapii Zajęciowej działająca w strukturach Zakładu Psychoonkologii ŚCO znów zaprasza pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Wszyscy, zarówno terapeuci, jak i pacjenci czekali na ten moment z utęsknieniem.

Czas nieutracony pomimo pandemii

- Nie był to jednak czas stracony – zaznacza Małgorzata Piłat – kierownik Zakładu Psychoonkologii ŚCO. – Kiedy na początku pandemii brakowało środków ochrony, nasi terapeuci zajęciowi szyli maski na potrzeby ŚCO. W okresie od maja do sierpnia 2020 r. uszyli 2860 masek medycznych jednorazowych z materiałów pobranych z zakładu pracy. Na tyle na ile pozwalała sytuacja epidemiologiczna, prowadzili również zajęcia terapeutyczne z Racjonalnej Terapii Zachowania i Programu Simontona, stacjonarnie dla pacjentów Kliniki Radioterapii II. Organizowali i uczestniczyli w różnego rodzaju kursach, szkoleniach, konferencjach, przygotowywali materiały prasowe do kwartalnika Amicus wydawanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii dla pacjentów i ich rodzin, prowadzili szeroką edukację psychologiczną w lokalnych mediach. I przede wszystkim przygotowywali się do zajęć z pacjentami opracowując metody pracy z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego - mówi.

Pandemiczny zestaw kreatywny

- Tęskniliśmy za pacjentami i chcieliśmy jak najszybciej spotkać się z nimi – przyznaje Zofia Lenarcik – terapeuta zajęciowy. – Zastanawialiśmy się, jak bezpiecznie prowadzić zajęcia. Powrót do dawnych metod pracy kiedy wszyscy razem siedzieliśmy przy stole i ze zgromadzonych materiałów wspólnie wykonywaliśmy kwiaty, stroiki i inne przedmioty, nie jest na razie możliwy. Wymyśliliśmy więc indywidualny zestaw kreatywny na czas pandemii.

Zestaw kreatywny to tematycznie przygotowany pakiet półproduktów potrzebnych do wykonania pracy plastycznej, np. gałązki, wstążki i bibułkowe kwiatki, które złożą się na dekorację wielkanocną. Każdy pacjent przychodzący na zajęcia otrzyma indywidualny zestaw kreatywny i w bezpiecznej odległości od innych osób, poinstruowany przez terapeutów zajęciowych wykona swoją pracę plastyczną. Będzie dostępne to, co najważniejsze w tej formie pracy z pacjentem onkologicznym: bezpośrednia relacja, kontakt wzrokowy, rozmowa, swoboda wyrażania swoich emocji, interakcja z drugim człowiekiem –  wszystko, co zabrała chorym pandemia i związane z nią ograniczenia. – A  jednocześnie będzie się to odbywało z zachowaniem rygorów sanitarnych – podkreślają terapeuci zajęciowi z ŚCO. Ponieważ w zajęciach kreatywnych będzie mogło wziąć udział naraz do czterech osób, na fanpage’u Pracowni Terapii Zajęciowej ŚCO będą zamieszczanie filmy instruktażowe, żeby zainteresowane osoby mogły samodzielnie wykonać swoją pracę plastyczną. Zajęcia będą filmowo zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. – Jeśli tylko zakres tematyczny prac pozwoli, będziemy starali się podzielić zajęcia na dwie tury, żeby więcej pacjentów mogło z nich skorzystać – dodają terapeuci.

Zrelaksuj się online

Drugą formą będą zajęcia online z terapii Simontonowskiej i Racjonalnej Terapii Zachowania. - Celem zajęć jest praca nad poprawą funkcjonowania emocjonalnego człowieka, wzrostem zaangażowania w proces leczenia, doskonaleniem umiejętności relaksacyjnych, poprawą komunikacji z otoczeniem, a w konsekwencji poprawą jakości życia - tłumaczy Paweł Pilkiewicz, psychoonkolog, trener szkoleń w zakresie psychoonkologii. Już założył fanpage Pracowni Terapii Zajęciowej ŚCO na FB, gdzie pacjenci oraz ich bliscy będą mogli uczestniczyć w zajęciach z psychoonkologiem online. Rejestracja na zajęcia online będzie prowadzona przez komunikator na fanpage’u Pracowni Terapii Zajęciowej. Przewidziane są również indywidualne spotkania z psychoonkologiem online. - Wszyscy uczymy się czegoś nowego w tej pandemii. Zapraszamy serdecznie i czekamy na Wasze spostrzeżenia – dodaje Paweł Pilkiewicz.

 

Program pracy Terapii Zajęciowej

Wtorek: 15:30-17:30 – grupa terapeutyczna dla pacjentów i ich bliskich - zajęcia stacjonarne. Wymagane wcześniejsze zapisanie się pod nr telefonu: 41 367 40 42. W zajęciach może uczestniczyć jednorazowo do 4 osób (decyduje kolejność zgłoszeń). Obowiązują zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego: maseczka zasłaniająca nos i usta, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu.

Środa: 09:00-13:00 – zajęcia online z:

  1. Terapii Simontonowskiej
  2. Racjonalnej Terapii Zachowania

Czwartek: 09:00 – 12:00 – grupa terapeutyczna dla pacjentów i ich bliskich - zajęcia stacjonarne (na takich samych zasadach jak we wtorek).

 
Zajęcia w Pracowni Terapii Zajęciowej adresowane do wszystkich pacjentów ŚCO i ich bliskich. W 2019 roku w PTZ ŚCO udzielono ponad 3700 procedur (Terapia Simontona, RTZ, terapia zajęciowa, terapia rekreacyjna, terapia pedagogiczna) z których skorzystało ponad 1200 osób. Zapraszamy osoby zainteresowane poprawą jakości swojego życia, radzeniem sobie ze stresem i skuteczną profilaktyką zdrowia. Zajęcia odbywają się w: Kielcach, ul. Artwińskiego 3, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach (Zakład Psychoonkologii – Pracownia Terapii Zajęciowej, Gabinet 111, I piętro) – obok kawiarenki.

Zakład Psychoonkologii ŚCO (jeden z wiodących w Polsce) rozpoczął działalność w  2018 r. na bazie funkcjonującej dotychczas Konsultacyjnej Poradni Psychiatrycznej, Poradni Pomocy Psychologicznej oraz Pracowni Terapii Zajęciowej. W Zakładzie zatrudnionych jest: dwóch lekarzy psychiatrów, psycholog kliniczny, dwóch psychologów –certyfikowanych psychoterapeutów z uprawnieniami psychoonkologa, dwóch psychologów  w trakcie uzyskania certyfikatu psychoterapeuty, psycholog –psychoonkolog, psycholog, pracownik socjalny, dwóch terapeutów zajęciowych, instruktor terapii zajęciowej. Z usług ZP korzystają pacjenci onkologiczni, ich bliscy oraz osoby ze skierowaniem (od lekarza prowadzącego lub pierwszego kontaktu). W ramach Zakładu Psychoonkologii funkcjonuje: Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Pomocy Psychologicznej, Pracownia Terapii Zajęciowej, Pracownik Socjalny. ZP prowadzi również działalność edukacyjną dla lekarzy, pielęgniarek, studentów i osób zainteresowanych problematyką psychoonkologiczną i profilaktyką zdrowia psychicznego, a także badania naukowe nad zastosowaniem i wpływem Programu Simontona i Racjonalnej Terapii Zachowania na: ocenę poznawczą w procesie radzenia sobie ze stresem, optymizm, lęk i nadzieję. Wyniki badań prezentowane są na konferencjach krajowych i międzynarodowych i publikowane w czasopismach krajowych oraz międzynarodowych.

Aktualności
Udostępnij