-A A +A

Badania profilaktyczne

Programy profilaktyczne adresowane są do określonych grup wiekowych. Osoby, które nie mieszczą się w podanych grupach wiekowych, również mają prawo do bezpłatnych badań
w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Muszą tylko uzyskać skierowanie na takie badania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Składa się on z dwóch etapów.

I ETAP

Polega na wykonywaniu bezpłatnych niewymagających skierowań badań mammograficznych, tzw. skriningowych (przesiewowych). Badanie to wykonywane jest u kobiet w wieku 50-69 lat, które nie chorowały na raka piersi, bez objawów klinicznych w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian, powinno być ono powtarzane co 24 miesiące.

Do badania pacjentka winna posiadać dowód osobisty z nr PESEL. Jeżeli wynik badania mammograficznego jest negatywny - brak zmian patologicznych - pacjentka powinna zgłosić się na następne badanie za 24 miesiące. W przypadku stwierdzenia zmian, lekarz radiolog kieruje pacjentkę do tzw. etapu diagnostyki pogłębionej (II etap).

II ETAP

W ramach II etapu czyli etapu diagnostyki pogłębionej, wykonuje się, w zależności od potrzeb, kontrolną mammografię, badanie USG lub biopsję - badanie histopatologiczne. Procedury medyczne zastosowane w czasie II etapu mają na celu wyjaśnienie charakteru zmiany wykrytej w I etapie. Są one wykonywane bezpłatnie. Najczęściej zmiany wykrywane w II etapie są zmianami niezłośliwymi i wtedy pacjentka „powraca” do normalnego trybu diagnostycznego, czyli powinna zgłosić się na badania mammograficzne w ramach I etapu po 24 miesiącach. Jeżeli zmiana ma charakter złośliwy to lekarz w pracowni II etapu ustala wspólnie z pacjentką dalsze postępowanie lecznicze.

 

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

Przeznaczony jest dla ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat (36 miesięcy) nie miały wykonanego badania cytologicznego. Program obejmuje populację kobiet zdrowych i nieodczuwających dolegliwości.

Program realizowany jest w trzech etapach:

  • Etap podstawowy – pobranie wymazu cytologicznego
  • Etap diagnostyczny – ocena mikroskopowa pobranego wymazu wg Systemu Betesda (wynik podany w postaci szczegółowego opisu)
  • Etap pogłębionej diagnostyki – ma na celu wyjaśnienie nieprawidłowości badania cytologicznego (badanie kolposkopowe lub kolposkopowe z biopsją).
Dla pacjenta
Polski
Udostępnij