-A A +A

Mobilna Pracownia Badań Diagnostycznych (cytomammobus)

Dane kontaktowe:

tel. 41 36-74-033
tel. kom. 661 911 300

Mobilna Pracownia Badań Diagnostycznych (cytomammobus) to specjalistyczna naczepa, przystosowana do wykonywania badań mammograficznych oraz cytologicznych, docierająca do miejscowości, w których jest ograniczona dostępność do tego typu badań.

W MPBD ŚCO znajdują się: pracownia badań mammograficznych oraz gabinet badań cytologicznych, recepcja, 2 przebieralnie, pomieszczenie socjalne i toaleta. Pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Nowoczesne wyposażenie MPBD zapewnia wygodę oraz komfort w trakcie wykonywania badań.

W MPBD pracują: technicy elektroradiologii wykonujący badania mammograficzne, położne pobierające cytologię oraz sekretarki medyczne.

Badania wykonane w cytomammobusie w żadnym stopniu nie odbiegają standardem od badań wykonywanych w placówkach stacjonarnych.

MAMMOGRAFIA - Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 45 – 74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały tego badania.

Znajdujący się w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwia wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej 3 mm wielkości. Dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest o ¼ niższa niż w zwykłym mammografie analogowym.

CYTOLOGIA –  Cytologia jest szybkim i bezbolesnym badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować stany przednowotworowe i raka szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania.

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane są dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie.

Badania profilaktyczne są przeznaczone dla kobiet zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takiej diagnostyki, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.

Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne Panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką. Przed wejściem do MPBD obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Centrum
Udostępnij