Zajęcia w Pracowni Terapii Zajęciowej skierowane są do wszystkich pacjentów ŚCO oraz ich bliskich.
Terapia Zajęciowa – jest działaniem wielokierunkowym opartym na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego mającego źródło w naturalnych siłach witalnych organizmu, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Daje każdemu uczestnikowi szansę wyrażenia siebie w dostępnej i indywidualnej formie, określonej jego wewnętrznymi i zewnętrznymi predyspozycjami.
Istotą terapii jest leczenie i usprawnianie za pomocą określonych czynności, zajęć i prac, które mają wartość kształcącą, leczniczą, relaksacyjną. Rozwija umiejętności poznawcze, pobudza do twórczości, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, ćwiczy koncentrację uwagę. Pomaga w procesie powrotu do zdrowia i polepszeniu jakości życia pacjenta.
Osoby zainteresowane poprawą jakości swojego życia, radzeniem sobie ze stresem i skuteczną profilaktyką zdrowia
Zapraszamy
Kadra Pracowni Terapii Zajęciowej:
Joanna Grzesik-Deska – mgr pedagogiki – specjalność: rewalidacja z terapią pedagogiczną, terapeuta zajęciowy, ukończyła studia podyplomowe z psychoonkologii w Akademia Ignatianum w Krakowie.
Edyta Bzdrenga – terapeuta zajęciowy
Paweł Pilkiewicz – mgr pedagogiki, terapeuta zajęciowy, Trener Szkoleń w Zakresie Psychoonkologii PTPO
Kontakt:
Kielce, ul. Artwińskiego 3, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach (Zakład Psychoonkologii – Pracownia Terapii Zajęciowej, Gabinet 111, I piętro)
Kontakt: tel. (41) 367-40-42
https://www.facebook.com/TerapiaZajeciowaSCO
HARMONOGRAM PRACY W PRACOWNI TERAPII ZAJĘCIOWEJ ŚCO. |
|
---|---|
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa (E. Bzdrenga, J. Grzesik-Deska, P. Pilkiewicz) |
Czwartek 12:00-13:00 Konsultacje w sprawie opieki socjalno-bytowej (E. Bzdrenga) |
Piątek |
|
Zajęcia z arteterapii – terapia przez sztukę. Zadaniem arteterapii jest wspomaganie procesu leczenia), jest stosowana także jako metoda rozwoju osobistego. Jest stosowana między dla osób z niepełnosprawnością i chorobą, przy problemach fizycznych, poznawczych i neurologicznych, oraz trudnościach psychospołecznych związanych z chorobami somatycznymi (np. chorobami nowotworowymi).
Zajęcia relaksacyjne – to zajęcia uczące pacjenta „wchodzenie” w stan relaksu. Relaksacja osiągana może być w procesie treningu relaksacyjnego. Zwykle uczenie relaksacji polega na rozluźnianiu grup mięśni, spowolnieniu oddechu i oddychaniu brzusznym. Treningi relaksacyjne są formą (autoterapii) i stosowane są, między innymi, w psychoterapii behawioralnej, leczeniu bezsenności, redukowaniu stresu, depresji, lęku, bólów głowy.
Racjonalna Terapia Zachowania – jest jedną z metod terapeutycznych, najczęściej stosowaną w pracy z pacjentami onkologicznymi. RTZ to metoda pracy z pacjentami za pomocą zmiany negatywnych przekonań na zdrowe. Jest to metoda pracy z emocjami, służąca lepszym myślom i przekonaniom oraz zmianie zachowania. RTZ pozwala szybko reagować na praktyczne problemy pacjenta równolegle pomagając krok po kroku rozwiązywać bardziej złożone – i często leżące u podłoża tamtych – problemy osobowościowe.
Psychoedukacja – Celem psychoedukacji jest lepsze zrozumienie przez pacjenta własnego stanu zdrowia psychicznego. Wzmacnia się również mocne strony pacjenta i jego własne zasoby w radzeniu sobie z chorobą, by zapobiec nawrotom i podwyższyć jego dobrostan w długiej perspektywie czasowej. U podstaw takich oddziaływań leży założenie, że z większą wiedzą na temat własnego stanu zdrowia konsument (pacjent) może sobie lepiej z nią radzić.
Spotkanie w sprawie socjalno-bytowej – udzielanie informacji na temat pozyskania świadczeń z pomocy społecznej, ZUS, KRUS oraz zespołów orzekania o stopniu niepełnosprawności.
Wsparcie psychospołeczne – jest krótkoterminową formą pomocy, która obejmuje pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Zajęcia 60 minut, raz w tygodniu. Celem zajęć jest wzajemna wymiana doświadczeń, które pomagają lepiej radzić sobie pacjentom i ich bliskim okresie powrotu do zdrowia.
Pracownia Terapii Zajęciowej – pok. 111 pierwsze piętro
Tel. 41-367-40-42
Ze względu na obostrzenia sanitarne, zajęcia odbywają się w grupach pięcioosobowych.